Türkiye benzeri anda iki mevsimi yaşıyor! Doğu’nun faziletli kesimlerinde kar yağışı çalışkan olurken, ülkenin ayrımsız kısmı ise denize girmeye devam ediyor

Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde düz kayran Korykos Antik Kenti’nin en yüce parçası olan Mersin Ağacı’in Erdemli ilçesindeki ‘Kızkalesi’nde sezonun bitmesiyle deniz azalsa bile Ekim ayında üstelik ilgi görüyor. Gelgel sıcaklığının 26 derecelerde olduğu kentte başta Rusya başlamak amacıyla tıpkı haddinden fazla ülkeden tatilciler ile hafta sonunu kıymetlendirmek için kasaba illerden gelenler deniz ile güneşin keyfini çıkardı.

KASIM AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE DENİZE GİRİLEBİLİYOR

Bir haddinden fazla ilde albeni sıcaklığının sıfırın altına indiğini Van, Erzurum, Kalaba, Hakkari, Iğdır, Bingöl ve Tunceli kadar bire bir haddinden fazla ilin faziletli kesimlerine mevsimin ilk kar yağışının yaşandığı belirtilirken, Mersin’dahi Ilk Teşrin ayı sonuna ayrıca Son Teşrin ayının ortalarına kadar denize girilebileceği ifade edildi.

DENİZ SICAKLIĞI 26 DERECE

Ekim ayında olduklarını anımsatan Kızkalesi Ekin ve Turizm Derneği Başbuğ Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop,” Türkiye’nin benzeri haddinden fazla noktasında hava sıcaklığının eksilerde ve kar, yağmurun olduğu şehirlerimiz çok fazla, haberlerde izliyoruz. Mersin, alelhusus turizm cenneti Kızkalesi ve kızıl kum sarısının üzerinde bulunduğumuz yasakçı daha yunak. Deniz sıcaklığı 26 basamak. Evcil ve ecnebi misafirlerimiz denize girmekteler, denizin tadını çıkartıyorlar. Elan henüz buralar öyle soğumadı, mevrut misafirler denizin tadını doya doya çıkartıyorlar. Genelde ülkemizde tatil Orak Ayı ve Ağustos ayı kendisine öngörülüyor. O doğrultuda misafirler, insanlar cevaz alıp tatil yapıyor. Ama inanın Ilkgüz, Ekimin sonu, üste Kasımın 20’sine kadar tahammülfersa bir denizi oluyor. Deniz daha asude, daha hamam ve daha sunturlu” dedi.

RUSLAR SEZONU UZATTI

Bu sene sezonun uzadığına özen çeken Öztop,” Özellikle gelen misafirler Rusya ağırlıklı misafirlerimiz ağırlıklı bu sene, sezonun bile uzamasına aktif oldu. Tığ çokça mutluyuz onları burada ağırlamaktan, mihman etmekten. Değme otelde yeryüzü azından misafir var bu dönemde, bu birlikte istihdam açısından sezonun uzamasına illet oluyor. Bağımlı bu istihdamı sağladığımız içini işletmeciler namına mutluyuz” dedi.

Rusya’nın dışında ayrımlı ülkelerden bile gelenlerin olduğu bölgede tatilini geçiren İspanyol Daniel Rojas ise “2 dönem önceki Mersin’e geldim. Tabi hem tarihi dokuya eş tıpkısı şehir bire bir zamanda çağdaş bire bir şehir. Hele insanlar cana yakınlar, kendinizi haddinden fazla yabancı hissetmiyorsunuz. Deniz da ülküsel aynı sıcaklıkta, yüzdük bu bölgede. Eskimemiş geldiğimiz amacıyla tıpkısı çok şeyi görmedik amma kendimizi hiç yabancı hissetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

SICAK OLMASI ŞIŞMAN AVANTAJ

Gurbetçi tatilcilerden,” Kırşehirliyim, yurtdışında kalıyorum Almanya’birlikte Frankfurt’tan geliyorum. Birçok nöbet buraya geldim, Buraya gelmemin özelliklerinden biri birlikte Türkiye’nin elit yerlerinden olması. Hele Kızkalesi’nin çokça bozulmamış olması. Bütün evcil ve ecnebi turistlerin buraya gelmesi. Özelikle kalenin güzelliği ve korunaklı olması haddinden fazla hoşumuza gidiyor. Temiz, adamakıllı, güvenli benzeri meydan. Bu dönemde hamam olması balaban tıpkısı kazanım. Ben kendim ve eşim namına diyebilirim ki buraya gelmekten haddinden fazla sevk alıyoruz ve mutluluk duyuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: