Turist Çanakkale Müzesi Sergisi Merzifon’da

Amasya’nın Merzifon ilçesinde, Çanakkale Destanı’nın anlatıldığı, kahraman askerlere ilişik eşyalar ile geçer mühimmatın vadi aldığı “Gezmen Çanakkale Müzesi Sergisi” açıldı.

Mithatpaşa Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi’ndeki serginin açılışını, Merzifon Kaymakamı Yüksek Güldoğan, Belediye Başbuğ Yardımcıları Erkan Ergül ve Tuncer Basmacı, İlçe Güllabi Komutanı Yüzbaşı Erbil Terbıyık, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Ceyhan ve İlçe Milli Yetişek Müdürü Ahmet Yozgat yaptı.

Kaymakam Güldoğan, Çanakkale Savaşı sırasında verilen mücadelenin gelecek nesillere aktarılması ve Çanakkale’ye gidemeyenlere Çanakkale ruhunu ilkah etmek için ilçede sergi açtıklarını söyledi.

Çanakkale ruhunun yaşatılmasının makro olduğuna dikkati çeken Güldoğan, şunları söyledi:

“Çanakkale sadece devlet tarihimiz açısından değil dünya tarihi açısından bile akıbet merhale şanlı benzeri yere sahiptir. Tarihin değerli sayfalarına ‘Çanakkale geçilmez’ fikri yerleşmiştir. Ayrımsız nitelik gibi orada sonsuza kadar durmaya bitmeme edecektir. Çanakkale’nin bizim üzere ayrı bir önemi vardır. Orada oluşan azim, umut, stabilizasyon Kurtuluş Savaşı’nı ateşlemiştir, meşalesini yakmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve alp silah arkadaşları ile yekpare aziz şehitlerimizi rahmet, gönül borcu ve saygıyla anıyorum.”

Sergiyi gezen öğrencilere, “Tarihimizi öğrenelim” tavsiyesinde kâin Güldoğan, “Muazzez Türk milleti için doğacak, bağımsızlık, hürriyet, hürriyet söz konusu olduğunda elbet kararlı, azimli kahramanlıklar sergilediğini bu sergide görecek ve anlayacaksınız. Bu balaban mehabetli mücadelenin, yiğitlik mücadelesinin ayrıntılarını burada göreceksiniz. Gençler evvel kişi tarihimizi öğrenelim. Ülkemizi haddinden fazla sevelim. Çanakkale’ye gidip, oradaki havayı solunum etmenizi da öneriyorum.” diye konuştu.

Müze görevlilerince Çanakkale Savaşları’ndaki kahramanlıklar ve yaşananlar karşı bilgilendirmenin bile yapıldığı sergiyi, öğrenciler ve vatandaşlar 10 dönem süresince ücretsiz görüşme edebilecek.

Share: