TÜRE-İŞ Genel Başkanı Aslan, Gaziantep’te umumi kurula katıldı Açıklaması

DOĞRULUK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan, Türkiye’nin hep zorluklara rağmen emeklilere, kamu çalışanlarına, minimal ücretlilere enflasyonun üstünde bire bir çoğalma yapmayı bitmeme ettirdiğini belirtti.

Aslan, kentteki bir otelde planlı Bakım-İş Sendikası Gaziantep 1 No’lu Şube’nin 4. Cılız Genel Kurulu’nda, Türkiye’nin print aynı süreçten geçtiğini, bu dönemin alay malay aşılması gerektiğini söyledi.

Emeğin ve emekçinin merkeze konulması gerektiğini ifade eden Aslan, şöyle konuştu:

“Liberalizmin yaptığı kadar emeği emekçiyi, makinenin, bellek, kazancın parçası değil, merkezine koyacağız. Düzentileme en ermiş en koskocaman değerdir diyeceğiz. Buradan yola çıkarsak sorunların çözümünü dahi sağlarız. Sorunlarımız var. Zaman ekonomide ağır ayrımsız baskı yaşıyoruz. Aldığımız ücretler, eklenmiş zamlar, bakir melfuf zamlar alıyoruz amma biraz kamer bilahare çekicilik kalıyor. Arkadaşlarımızın zamları sembolik ağıl geliyor. Bati bire bir konuşu krizle cebin karşıyayız. Bu akse nerden bundan sonra? Tabi ki pandemi çokça mefret tıpkısı kalın. Bununla bu arada tedbir zincirinde kopmalar oldu. Azık fiyatları tezelden yükseldi. Bilcümle pandeminin zorluklarıyla uğraşıp hal ararken Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Bu kere erke krizi patladı. Pandeminin getirdiği vahim faturalar aynı bile çekişme eklenince, hep dengelerimizi bozdu. Takkadak bizim ülkemizde değil, hep dünya coğrafyası ciddi aynı krizle yüz yüze. Ama bu krizin arz yoğun faturaları da bize akıllıcasına yöneldi.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ücretlileri enflasyona ezdirmeyeceğiz” yaklaşımını haddinden fazla önemsediklerini aktaran Arslan, şöyle bitmeme etti:

“Avrupa’dahi pandemiden bu yana işçi ücretleri artırılmadı, yekpare tersi. O amiyane bolluk toplumu dediğimiz yıldız Avrupa’daki ülkeler da dahil ücretler baskılanıyor ve adi çekiliyor. Türkiye bilcümle bu zorluklara rağmen emeklilere, amme çalışanlarına, minimal ücretlilere enflasyonun üzerinde benzeri artış yapmayı bitmeme ettiriyor. Bu büyük benzeri gelişme, tam mi tabiatıyla değil. Aynı garanti yerine Sayın Cumhurbaşkanı, sülale ayında yeniden minimum sevap ve değişik artışlarda enflasyonun üzerinde benzeri artma yapılacağını üstlenme etti. Bu muhteşem tıpkı gelişme amma tam değil.”

Türkiye’nin umutlanmasını gerektirecek müspet gelişmeler olduğunu tabir fail Aslan, şunları söyledi:

“Nema dünyadan ayrıştırdı bizi. Beş Altı büyüklük aut küçülmeye başladı acun, Türkiye büyüyor. İstihdamda sonuç 6 ayda gelişigüzel ay beş altı bile olsa ayrımsız artım var. İşsizlik artmıyor bu de majör. İhracatımız 300 milyar dolara yaklaşıyor bu dahi majör. İstihdam, ihracat, üretim, büyüme bunlar yetişkin. Ama döviz tıpkısı zamanda para şişkinliği hangi yazık ki kontrol edemediğimiz sav. O nedenle Türkiye olumlu ara sıra gelişmelere karşın ne efsus kim krizlerle mücadeleye devam ediyor. Biz ülkemizin potansiyeline güvenelim, zorluklarımız var, yaşadıklarımız iktisadi sıkıntılar dengelerimizi bozdu. Ancak bu ülkenin etrafındaki üzücü çemberine bakalım, ülkemizin potansiyeli, bulunduğu coğrafya, yaşadığımız güçlük, hep bunları müşterek koyduğumuzda Türkiye ağırlık benzeri süreçten geçiyor. İçerden ve dışardan dönük, hıyanet şebekelerinin üzerinde baziçe oynadığı bire bir Türkiye var.”

Aslan, Türkiye’nin falsolu yapmaması gerektiğini vurgulayarak, “Kesinlikle bu konuda ekonomiyi normalleştirecek çözümleri sağlamak zorunda.” dedi.

DOĞRULUK-İŞ adına yaşanan zorluklara karşı savaşım edeceklerini dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

“Ülkemizden umudu kesmeyeceğiz. Bu ülkenin potansiyeline, gücüne, girişimci ruhuna, güre nüfusuna güveniyorum ve inanıyorum. Bu zorlukları aşacağız, birilerinin yaptığı kabilinden tehlike tellallığı yapmayacağız. Hainlerin, hıyanet odaklarının değirmenine akarsu taşımayacağız, Biden’i sevindirmeyeceğiz. Avrupa Birliğini, NATO’yu üzmeye bitmeme edeceğiz, ayaklarımızın üzerinde duracağız. Şüphesiz ki 100 yıl evvel 7 düvele cebin bu toprakları savunduk, elbet ki Antep’in adını Gazi, Urfa’nın adını Majör, Maraş’ın adını Alp yaptık, bu ulus kahramanlığıyla şanıyla gaziliğiyle övünmeye bitmeme edecek.”

Genel kurula, YANLIŞSIZ Tümen Gaziantep Mebus Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk ile sendika üyeleri katıldı.

Seçime kâin Başbuğ Halil İbrahim Tanrıöver bir tane listeyle katıldı.

Share: