“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Türkiye’ye ulaştı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayan “Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekipler Türkiye’ye ulaştı.

Türkçe Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenecek rallide iki ahit önce Budapeşte’den yola çıkan 6 ekip, Kapıkule Eksen Kapısı’ndan yurda antre yaptı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Eksiksizlik Soytürk tarafından karşılanan ekiplere, tava ciğer ve şekerli izzetüikram edildi.

Geceyi Edirne’da nâkil katılımcılar, sabah Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler’i konuşma etti.

Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, rallinin katılımcılarını Edirne’dahi ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Rallide ana amacın parkuru tamamlayarak Kırgızistan’a duyulmak olduğunu tamlayan Güler, “Türkçe Cumhuriyetleri bizim üzere haddinden fazla şanlı. Ezilen, hoşgörüsüz küsurat toplumlara kuşkusuz Şişman Alemdar Atatürk liderlik etmişse Türkçe Cumhuriyetler da Atamızın izinden gidiyor. Ben önümüzdeki yüzyılların Türklerin yüzyılı olacağına inanıyorum. Tarihi İpek Yolu güzergahından geçecek olan ekiplere başarılar diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Rallinin organizatörü Kıymetli Serin üstelik rallinin amacının sosyal tasavvur vererek kültürler arası diyaloğu geliştirmek olduğunu belirtti.

Rallinin bildirme detaylı etabının Türkiye olması nedeniyle imdi Türkiye tanıtımına ağırbaşlılık verdiklerini söyleyen Serin, rallide turistlerin gitmedikleri şehirlere gittiklerini, Avrupa’da bir nice turistin takkadak İstanbul, Antalya, Bodrum, Marmaris ve Kapadokya’yı tanıdığını dile getirdi.

Uzun yıllardır düzenledikleri Europa-Orient/Şarki-Mağrip Ülfet ve Sulh Rallisi ile bugüne kadar Anadolu’nun tanıtımını çokça iyi yaptıklarını anlatım fail Serin, “Bunun dönüşleri birlikte oldu. O çerçevede bu yıl İpek Yolu Rallisi yapılması istendi. 4 yıl önce başladı bu proje. Güzeşte sene güzergah çalışması yaptık. Bu sene birlikte başladık. Türk devletlerinin bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle yapılan aynı kodifikasyon.” dedi.

Serin, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve Kazakistan’dan katılımcıların kayran aldığı 15 aracın ralliye katılacağını, gâh ekiplerin İstanbul’dahi konvoya karışma olacağını belirtti.

Valilikten ayrılan katılımcılar, Selimiye Meydanı ve tarihi köprülerde fotoğraf çektirip şehir turu attıktan sonraları İstanbul’a akıllıcasına yola çıktılar.

Kırgızistan’da sona erecek

Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Hars Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Günindi Hukuk ve Barış Rallisi Derneği aksiyon birliğinde planlı uluslararası organizasyona Bursa Büyükşehir Belediyesi Ekin A.Ş. ile sivil sosyete kuruluşları ve firmalar üstelik bindi veriyor.

Yarın İstanbul’daki startının ardından İpek Yolu’nun sonuç durağı 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, daha bilahare sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’i geçecek.

Ralli, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan’ın geçilmesinin peşi sıra Kırgızistan’üstelik serencam bulacak.Share: