“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez düzenlenen ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında etkinlik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Maşrık Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin, etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Ağababa Türbesi’nden yola çıkan ralli ekibinin, cemaziyelevvel Edirne’birlikte kaldığını zaman da İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Kalaba, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’bile sona erecek ralliye 15 çevirgeç ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını tamlayan Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki ayrımlı medeniyeti benzeri arada buluşturmak, Türkçe Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akıllıca tıpkısı gezi yani bilinmeyene doğru bire bir seyahat diyelim. Zira artık insanlar avantür ve sahihlik şovdan hoşlanıyor. Biz dahi bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri özellikle seçildi”

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Umumi Kâtip Yardımcısı Bilal Çakıcı de planlaması 2019’dahi başlayan ve bugün hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Şark Gün Batısı Hukuk ve Barış Rallisi Derneği gelişim birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk defa düzenlendiğini ve farklı ülkelerden macera severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini tamlayan Çakıcı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri alelhusus seçildi çünkü aslında bu rallinin bittiği nokta Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan olarak planlanmıştı fakat çizi geçişlerindeki aynı bando sorunlardan ufuk biz bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a kadar götüremeyeceğiz ama gönlümüz Orhun’a kadar gidecek. Ralli Kırgızistan’birlikte sonuç bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan evvel işbirliği teşkilatı olduğuna belen eden Çakıcı, bu ülkelerin rallinin durakları beyninde saha aldığını rapor etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe destek veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve sponsor firmalardan temsilciler de aktiflik kapsamında sahneye çıkarak meşveret yaptı. Konuşmaların peşi sıra etkinliğe katılanlar gelişigüzel andaç fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya makul akıntı fail ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve ayrıntılı yola özel hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un arkası sıra 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, elan sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’üstelik başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının arkası sıra Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile bitmeme edecek.

Share: