‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bidayet alan ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi şehremaneti binası önünde düzenlenen törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden bidayet düzlük Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Maşrık Gün Batısı Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye methal yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya vasıl ralli ekibi, Bursa startı amacıyla tarihi şehremaneti binası uğrunda buluştu. Yarışmacılar; daha sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’birlikte sonuç bulacak.

Ekin ve güneş vurgusu

Gün Doğusu Gün Batısı Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin ile birlikte rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü, Türk kültür ve tarihini binlerce yıldır besleyen rotaların yegâne yegâne gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre misil hatim edeceğini dile getiren Komutan Lüle Taşı, ralli ekibinin Bursa’da Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve katıksız güzelliklerine aksan fayrap etmek olduğunu ifade fail Başbuğ Aktaş, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’nın tanıtımına mehabetli katkı sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’de onlarca cıvıltı ve aktiflik yapılıyor. Tabii sistem umu ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Tığ Macaristan’da Türk-Kan Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çok fena hâlde baziçe edildi ve tanıtıldı” dedi.

Kültür köprüsü

Bursa’nın lansman faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu amacıyla Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başbuğ Eskişehir Taşı, “Türk tarihi açısından donanımlı ve madun yapısı olan Bursa’yı parçalanmamış dünya ile tesahup etmek lazım. Rallide düzlük düzlük katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden ekolojik ortam Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Irak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle yolmak, kültürler arası iştiyak köprüleri dayamak üzere start alan rallinin Türk dünyası namına hayırlara araç olmasını arzu ediyorum” diyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit’ın Maşrık Garp Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin’e çiçek sunma etmesinin peşi sıra, bidayet bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk yol düzenlenen ve tahminî 9100 kilometre etaba topluluk Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Batı Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Arsıulusal organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Firez A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Mutlu Akü kabil alım ile firmalar de destek veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, katıksız ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına de kocaman katkı sunuyor. – BURSAShare: