‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Alışveriş günü düzenlenen başlangıç töreniyle tevessül düzlük ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı amacıyla idraksiz sayım başladı. İpek Yolu’nun serencam durağı olan 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya dahi uğrayacak ralli için hazırlıklar tamamlandı.

İlk kat planlı ve yaklaşık 9100 kilometre etaba erbap ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışçı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Firez Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Günindi Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği işbirliğinde düzenlenen arsıulusal organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Mutlu Akü kabil çalım ve firmalar da bindi veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden başlama kayran Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şarki Mağrip Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni ardı sıra sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye giriş yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den antre işleyen ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının ardından İpek Yolu’nun serencam durağı olan 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe haset Bursa startı amacıyla tarihi uray binası uğrunda buluşacak.

Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın peşi sıra halk haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Simit Fırını ve Zindan Konu Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; daha sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’dahi son bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, saf ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği harir yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına şanlı ulama sunacak. Asıl amacı kültürler arası iletişimi ulaşmak olan harir yolu rallisi ile yüzlerce fahri hars elçisi kazanılmış olacak. – BURSA

Share: