Tuğla ve kiremit üretim merkezlerinden Çorum’da fabrikalar kamu kapasite çalışıyor

Türkiye’nin mecmu kiremit üretiminin kestirmece yüzde 50’si ile tuğla üretiminin yüzde 15’ini gerçekleştiren Çorum’daki sanayi kuruluşları, Kovid-19 salgınının arkası sıra üretimlerini birlik kapasite sürdürüyor.

Çorum’birlikte 1950’li yıllarda makul tor maddenin keşfedilmesiyle başlayan tuğla ve kiremit üretimi, aradan sabık tahminî 70 yılda herhangi bir biri yıllık ortalama 10 milyon üretim kapasitesine erbap 13’ü kiremit, 4’ü tuğla konusunda oluşmak üzere 17 fabrikayla bölüm haline geldi.

Binlerce kişiye istihdam imkanı sağlayıcı tesislerde üretilen tuğla ve kiremitler, Türkiye’nin ciharıyek yanındaki binalarda yapı malzemesi kendisine kullanılıyor.

Ortaklık kültürüyle gelişen tuğla-kiremit üretiminde Çorum’u Türkiye’nin muhteşem merkezlerinden biri haline getiren sanayiciler, Çorum Yerey Sanayicileri Kooperatifi çatısı altında ağır sıklet birliği yaparak üretimlerini sürdürüyor.

“Akıbet iki mahiye süreçte tecessüm olduğunu görmekteyiz”

Çorum Yerey Sanayicileri Kooperatifi Başkanı İsmail Alemdar Kartal, AA muhabirine, Çorum’un Türkiye yerey uran sektöründe bayram sahibi kentlerden olduğunu söyledi.

Salgının etkisiyle serencam iki yıldır daralan inşaat sektöründe son iki aydır hareketliliğin arttığını tamlayan Kartal, “Müstevli sürecinde acun genelinde olduğu üzere ülkemizde dahi birtakım olumsuzluklar yaşandı. İnşaat sektöründe daralma söz konusu oldu. Güzeşte yıl, bire bir esbak seneye bakarak inşaat sektöründeki istihsal ve imalatta düşüş olduğunu görmekteyiz. Fakat son iki mahiye süreçte diriliş olduğunu görmekteyiz. İnşaat sektörü atağa geçecek gibi görünmektedir. Bu üstelik bizi heyecanlandırmakta. Alelhusus serencam iki ayda yüzdelik 10 civarında murat artışı var. Bu dahi sanayicimizi, istihsal özne esnafımızı heyecanlandırmaktadır. Umutla bekliyoruz.” dedi.

Çorum’daki kiremit ve tuğla fabrikalarında 3 bin kişiye istihdam sağlanıyor

Yer uran sektöründe herhangi bir sene nisan ayında istihsal sezonunun açıldığını hatırlatan Kartal, “Çorum yerey sanayi sektöründe, alelhusus kiremit sanayisinde Türkiye’bile ağırbaşlı istihsal kapasitesine sahip tıpkısı şehir. Şurası rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türkiye’birlikte çatılarda geçer seçme iki kiremitten ayrımsız tanesi Çorum’bile üretilmiştir. Çorum bu anlamda işaret şehirdir. Çorum’de 13 kiremit ve 4 tuğla fabrikası üretime bitmeme etmekte, kamu kapasite çalışmaktadır. Bu tesislerde yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlanmaktadır. Bu de Çorum’üstelik korkulu katkı sağlamaktadır.” diye konuştu.

Üretim sezonunun zaman şartlarına göre kısaca 7 ay sürmesine karşın yılın 12 kocaoğlan kiremit ve tuğla hazırlık edebildiklerini söyleyen Kartal, “Çorum’bile yıllık 120 milyon adedin üzerinde üretim kapasitesine sahibiz. Arazi sanayisinde, hele kiremitte tor madde haddinden fazla mehabetli. Çorum bu anlamda birinci sınıf ham maddeye cemaat. Bu nedenle şehrimizde kiremit fabrikaları çoğunluktadır. Tuğlada bile gösterişli idmansız maddemiz var, kaliteli im yapabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kiremit ve tuğlanın yerel ve katıksız yapı malzemesi olduğunu aktaran Kartal, sağlamlık ve sağlığa uygunluk açısından kiremit ve tuğlanın, alternatiflerinden çok elan inanılır olduğunu vurguladı.

Kartal, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca detayları ilkgüz kocaoğlan içinde duyurulacak sosyal ev projesinin Çorum’daki kiremit ve tuğla üreticilerini heyecanlandırdığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Salgın sürecinden sonradan bilcümle dünyada olduğu kadar bizim sektörümüzde üstelik daralma olmuştur fakat tığ üreticiler namına özlük imkanlarımızla eksiksiz yetenek çalışmaya devam ediyoruz. İnanıyoruz kim inşaat sektöründe önümüzdeki dönemde pahal anlamda hane planlamaları yapılacaktır. Içtimai konutlar bile buna dahildir. Bu anlamda biz cümle yetenek çalışmaya devam ediyoruz.”

Share: