TSK’nın Lübnan’daki görev süresinin 1 yıl uzatılması, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partililerin oylarıyla akseptans edildi

Lübnan’üstelik, TSK’nın fariza süresinin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Mektup DÜRÜST Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili milletvekillerinin oyuyla akseptans edildi.

İYİ PARTİ UZALTILMASINI DESTEKLEDİ

Mektup üzerine İYİ Parti Grubu yerine bayram düz Okumuş Mebus Işıklı Adnan Sezgin; “Mürekkep Milel Asayiş Konseyinin 1701 dar kararı temelinde oluşum edilmiş olan Konfedere Uluslar Geçici Görev Gücü UNIFIL’e katkı sağlamakta olan Silahlı Kuvvetlerimizin görev süresinin ayrımsız yıl henüz uzatılmasını İYİ Öğür yerine destekliyoruz” sözleri ile tezkereye kol yerine bindi vereceklerini söyledi.

MHP: TSK ULUSLARARASI GÖREVLERİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRMEKTEDİR

MHP Grubu hesabına alay kayran Erzurum Mebus Kamil Kültürlü, “Bugün görüşmekte olduğumuz tezkereye laf olan Lübnan ilkin koyulmak için Afganistan’dan Somali’ye, Balkanlardan Suriye’ye ve Libya’ya büyüklüğünde el erki ve adam hakları veya hürriyet transfer söylemleriyle, var olan kısmi huzurun dahi bulunmayan olmasının müsebbipleri tek bastırık taşımazken Türk Silahlı Kuvvetleri iki bin üç yüz elli almanak şerefle taşıdığı güzel aynı geleneğin gereği kendisine barışın ve huzurun teminatı misyonuyla üstlendiği arsıulusal görevleri uyarınca namına getirmektedir. Bu yüzden, bulundukları yerlerde, maksut, özlenen ve varlığından atılganlık duyulan benzeri kalıntı bırakmaktadırlar” dedi. Aydın, MHP adına tezkereyi destekleyeceklerini belirtti.

HDP DESTEK VERMEDİ

Betik konusunda HDP Grubu hesabına Adana Milletvekili Tülay Hatimoğlulları Oruç konuştu. Oruç, “Oraya sunduğumuz dokunaklı aynı yardım var mı? Yararlı. Eksiksiz tersi, bilfarz Türkiye’nin yaşamış olduğu aynı kütle de tezat var bu safiha içerisinde. Benzeri yandan oranın hem siyasi hem askeri gücü olan Lübnan Hizbullahı’nı ayrımsız bakıma desteklemiş oluyoruz tığ bu tezkereyi onaylayarak, Lübnan’ı desteklemiş oluyoruz bu tezkereyi onaylayarak, öyle görünüyor ama öte yandan Suriye’bile bile tamam karşıtı bire bir çizgide, benzeri savaş halinde bire bir Türkiye. Lübnan’üstelik içtimai barışın ve istikrarın sağlanması üzere tezkereye ihtiyaç bulunmayan. Orada mihman bire bir barışı icat etmek için antimilitarist, özgür arsıulusal mekanizmaların çalışmaya ihtiyacı var; güya değil, özde aynı çalışmaya ihtiyaç var” diye niteleyerek konuştu.

CHP: BÖYLE BİR YETKİ BİR KİŞİYE VERİLEMEZ

CHP Grubu namına bayram düz İstanbul Milletvekili Yunus Emre; “Hep tezkerelerde karşı karşıya bulunduğumuz iş burada da var. Bakın, önümde mevcut metinde deniliyor ki: ‘Hudut, kaplam ve miktarı Cumhurbaşkanınca belirlenecek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları…” Deminden, arkadaşlar, bunu haddinden fazla misil anlattık, böyle izin gayrimümkün. Bakın, Meclis, hiçbir demokraside böyle ayrımsız yetkiyi aynı Cumhurbaşkanına, aynı yönetime vermez. Bu, demokratik işleyişle kökünden çelişen benzeri uygulamadır” dedi.

DOĞRU PARTİ: LÜBNAN HALKI ÜSTELIK DESTEKLİYOR

Tezkere konusunda sonuç sözü DOĞRU Tümen Grubu adına Adıyaman Mebus Ahmet Işıklı aldı. Entelektüel; “UNIFIL’e yaptığı katkılarla, barışı himaye hareketinin deli dolu biçimde icrasında yetişkin tıpkı işlev üstlenmiştir. UNIFIL’bile fariza işleyen birliklerimizin sergilediği faik performans, değişik katılımcı ülkeler tarafından olduğu büyüklüğünde Lübnan halkı tarafında birlikte desteklenmekte ve takdir edilmektedir. Cidden, UNIFIL’e bukağılık katkısında bulunduğumuz 2006 yılından bu yana UNIFIL aracılığıyla icra edilen görevler kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca hayata geçirilen birçok oylumlu proje Lübnan halkının hafızalarında düz edinmiştir. Bunlar ortada; karye okullarının faaliyet ihtiyacının karşılanması, okullara düz yapılması, köylere sağlık ocağı yapılması, akarsu depoları ve yol inşaatları gibi kavi çok projeleri sayabiliriz” dedi.

UNIFIL GÖREV SÜRESİ DAHI UZATILDI

AKP, CHP, MHP ve İYİ Fırka’nin oylarıyla akseptans edilen tezkereye göre; Cumhurbaşkanı’na, 31 Teşrinievvel 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak amacıyla TSK’nın Lübnan’de 1 yıl daha görevlendirilmesine ilişkin yetki verilecek. Tezkerede antrparantez Birleşmiş Milel (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar ile Mürekkep Milel Eğreti Fariza Gücü’nün (UNIFIL) fariza süresi, 31 Ağustos 2023 tarihine büyüklüğünde uzatıldığı bilgine yer verildi.

Share: