Troya Kültür Yolu Festivali etkinlikleri sürüyor

Hars ve Turizm Bakanlığınca Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamında Çanakkale’bile planlı Troya Firez Yolu Festivali etkinlikleri devam ediyor.

Festival kapsamında Bozuk Kilise’da “Kilisede Aynı Müze”, Troya Müzesi’nde “Müzeciliğin 111. Yılı” ve “Erken Hasat”, Troya Antika Kenti’ndeki Blegen Evi’nde ise “Ben Blegen” isimli sergilerin açılışları gerçekleştirildi.

Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül’a, Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Azmak yoluyla sergiler karşı hikmet verildi.

Ağır, gazetecilere, festivalin dün başladığını hatırlatarak 16-25 Eylül Çanakkale’bile 41 noktada 112 etkinlikte 1000’den çok sanatçının görev alacağını aktardı.

Nazır Yardımcısı Çetince şöyle bitmeme etti:

“Konserlerimiz var, müziğin temas türlüsü var. Türk müziği, tasavvuf müziği, polifonik saz, operamız, balemiz, tiyatromuz, gençlerin sevdiği çalgı gruplarımız tayf alıyor. Cemaziyelevvel akşam ezanı 20 binden çok vatandaşın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Anadolu Ateşi Raks Grubu’nun raks gösterisi vardı. Yerli ve yabancı mukavemetli çok sanatçının katıldığı sergilerimiz var. Hem uluslararası sergilerimiz var hem de Türkiye’nin türlü yerlerinden mevrut sanatçılarımızın sergileri var.”

Vekâlet yerine 3 maaş çalışmayla hazırladıkları festivalin sunu gür şekilde kabul görmesinden duydukları mutluluğu dile getiren Müşkül, “Festivalimizin sarılıp sarmalanmasından Çanakkaleliler eliyle kucaklanmasından çok mutluyuz. Bugün festivalimizin ikinci günü. Etkinliklerimiz 8 çevrim daha Çanakkale’bile devam edecek. Bütün Çanakkalelileri festivalimizin coşkusuna katılmaya tıpkı öğün elan çağırma ediyorum.” ifadesini kullandı.

Etkinliklere DOĞRU Tümen Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Ekin ve Turizm İl Müdürü Uğur Yılmaz, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir ile sanatseverler katıldı.Share: