TRAFİK KAZALARI MOBESE KAMERASINDA

EMNİYET Genel Müdürlüğü, 260 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 297 kişinin ise yaralandığı temmuz ayında meydana mevrut ve mobese kamerasına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, temmuz ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarından Adana, Burdur, Hatay, İzmir, Kütahya, Malatya, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Tunceli dahi mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Trafik Başkanlığı verilerine bakarak orak ayı ayında, Türkiye genelinde 213’ü insan, 18 bin 693’ü yaralanmalı, 22 bin 857’si hasarlı başlamak amacıyla hep 41 bin 763 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 30 bin 297 can yaralandı, 260 dirilik de hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 7 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1180’e artık. Orak Ayı ayında yeryüzü çok ilçe trafik kazası, İstanbul’da oldu. İstanbul’da insan, yaralanmalı ve maddesel hasarlı mecmu 4 bin 503 kaza meydana geldi, bu kazalarda 10 can hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Genişlik bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Bayburt ve Hakkari oldu. Temmuzda 19 bin 254 çoban dahi alkollü olarak şalter kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 661 bin 318 gidiş geliş cezası uygulanırken, 108 bin 676 vesile ise trafikten menedildi.

Öte yandan trafik kazalarında arz sık tanıdık çoban hataları, şöyle sıralandı

‘Araç hızını posta, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, dudak derbent ve kaplamanın yurt olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit izleme ve tağyir kuralına uymamak, arkadan çarpma, bölüm kurallarına uymamak, al ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak, araç giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere ahzetmek, yolcu ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı kararlaştırmak, alkollü kendisine anahtar girmek, ekstrem lahzada çevirgeç kaldırmak, geçme yasağı olan yerlerden bırakmak ve kavisli şekilde veya haram olan yerlere park etmeköShare: