TPAO’nun Şırnak’taki tetebbu çalışmaları dolay halkına aksiyon imkanı sağlayacak

Şırnak’ta Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığınca (TPAO) hesaplı sezme amaçlı araştırı çalışmaları dolay halkına hareket imkanı sağlayacak.

TPAO aracılığıyla 2017’den itibaren bölgede Silopi havzası ve civarının rüçhan arama alanı adına belirlenmesinin arkası sıra başlatılan sismik fen toplama faaliyetleri sürüyor.

Bu kapsamda geçen yıl ilkgüz ayında günce 400 varil akım ile üretime alınan ve İdil ilçesinde 2019’de PKK’lı teröristlerce tuzaklanan halk yapımı patlayıcıya engelleme sırasında meydana mevrut patlamada şehit olan gedikli Adlar Çevik’in isminin verildiği bölgede 4 kuyuda istihsal sürüyor.

Sondaj çalışmaları tamamlanan 5’inci kuyu da üretime alınacak.

Gabar Dağı eteklerindeki Akçay ve Kayaboyun köylerinin bulunduğu bölgede planlı sismik icraat de tamamlanma aşamasına geldi.

TPAO’nun bölgede yürüttüğü çalışmalardan memnuniyet duyan vatandaşlar, gelişmeleri heyecanla strateji ediyor.

“Mutluyuz, gururluyuz”

Kayaboyun köyü muhtarı Hakan Vural, AA muhabirine, yer yağı bulunması üzere yürütülen çalışmaların köyde coşku yarattığını dile getirdi.

“3 sene evvel çalışmalar başladığında petrol çıkacağına inanmıyorduk.” diyen Vural, 4 kuyuda istihsal yapılmasının sevindirici olduğunu tabir etti

Vural, “Burada hisse senedi sahaları açılacak. Gençlerimize bu sayede gelişim imkanı sağlanacak. Mutluyuz, gururluyuz.” dedi.

Akçay köyünde cıvıl cıvıl Halit Yılmaz üstelik Kürtçe, köylerinde düzenlenen çalışmaların bahtiyarlık donör olduğunu belirterek, “İnşallah köyümüz, milletimiz amacıyla alımlı çalımlı tamam, memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Share: