Toyota Türkiye’nin CEO’su mahsus oldu

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), otomobil ihracatına ilgili üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Buna bakarak, temmuz-ilkgüz döneminde Almanya’dan 23,1 milyar euro değerinde binek otomobil ihraç edildi. Ülkenin söz konusu ihracatında sabık yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 17,2 düşüş görüldü.

Destatis’ın açıklamasında, “Otomotiv sektöründe çip eksikliği ve tedarik darboğazları, bu gelişmenin umulur nedenleridir.” denildi.

Tıpkısı dönemde Almanya’nın binek otomobil ithalatı dahi yüzdelik 29,8 azalarak 11,2 milyar euroya geriledi

Destatis, Almanya’nın 2021’in üçüncü çeyreğindeki araba ihracatı ve ithalatının hele Kovid-19 ile ait kısıtlamaların uygulandığı 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana düşüş eğiliminde olduğunu belirtti.

İçten yanmalı motorlara eş otomobillerin ihracatının, 2021’de bibi Almanya’nın otomobil ihracat ve ithalatının çoğunluğunu oluşturması dikkati çekti. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde toplanmış değeri 8,5 milyar euro olan 254 bin teklifsizce yanmalı otomobil ihraç edildi.

Orak Ayı-ilkgüz döneminde ABD 3,2 milyar euro ile yer çok otomobil satışı yapılan mutluluk olurken, ABD’yi 2,9 milyar euro ile Çin ve 2 milyar euro ile İngiltere izledi. İthalat açısından dahi esasen KUL, Almanya’nın araba pazarında yeryüzü muhteşem ticaret ortağı oldu. KUL’den 1,6 bilyon euro değerinde araba ithal edildi. BENDE’yi İspanya 1,2 bilyon euro ve Çekya 900 milyon euro ile takip etti.

Çin’de kayıtlı makine sayısının 300 milyonu aşması bekleniyor

 

İşte en huzursuz akim otomobiller

 

Share: