“Toprağa İz Bırakan Kadınlar Programı”nda Cumhurbaşkanı Erdoğan sürprizi

Reisicumhur Erdoğan, Acun Rençper Kadınlar Haset zımnında Emine Erdoğan’ın familya sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 81 ilden 120 girişimci kadının katılımıyla düzenlenen “Toprağa İz Bırakan Kadınlar Programı”na sürpriz katılım gerçekleştirdi.

Programın arkası sıra Itibar Kapısı önüne gelen Erdoğan, burada girişimci kadınlarla ışık çektirdi.

Daha sonra elçi kadınlarla ayrımsız müddet arkadaşça fail Erdoğan, “Hanımın yerine vekaleten, kendi yerime asaleten geldim.” dedi.

Ayvaz çiftçilere, “Zaman Acun Maraba Kadınlar Haset olduğuna bakarak burada erkeklere ayrımsız nabız var. Eş çiftçiler siz neredesiniz?” diye seslenen Erdoğan, ayrımsız kadının “Sizin amacıyla buradayız” sözleri konusunda, “Ego üstelik sizin için buradayım.” karşılığını verdi.

Kadınların taleplerini dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas’a bağlı Altın köyünden Keziban Bulur’un biçerdöver isteği konusunda, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişçi’ye biçerdöver alınması talimatını verdi.

Etkinlik kapsamında sunulacak “Milli Mücadelenin Eş Kahramanları” konulu piyes gösterisi için “Kara Fatma” rolüne giren aktör Ümmiye Cömert, Erdoğan’ı kostümüyle karşıladı.

Etkinliğe katılan kadınlar, cep telefonlarıyla Erdoğan ile tek yegâne foto çektirdi.

Emine Erdoğan programa düşünce gönderdi

Rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan Emine Erdoğan bile gönderdiği mesajında, Anadolu topraklarının Allah’ın yeryüzüne aynı ikramı olduğunu belirtti.

Toprağa bu nazarla bakmanın, onu korumanın ve toprağın insanlar üzerindeki hakkına riayet etmenin herkesin ortak sorumluluğu olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz bu hakkı, onu ekerek, ağılı kimyevi maddeler kullanmayarak ve seçme şartta natürel yöntemleri tercih ederek ödeyebiliriz. En başta akarsu girmek üzere, mecmu natürel kaynaklarımızı hesabi kullanarak, herkese esin olacak bir örnek ortaya koyabiliriz. Tarım ülkemizin sunu büyük zenginliğidir. Bu zenginliğe olan şükrümüzü, toprağımızın beherglas karışını ekerek gösterelim. Rum’nun emektar kadınları yerine seçme biriniz artağanlık ve inayet fışkıran topraklarımızın muhafızı konumundasınız. Sizlerden hassaten toprağımızı kompost gübreyle zenginleştirmenizi ve topraklarımızın geleceğe verimliliğini koruyarak aktarılmasında destek olmanızı istiyorum. İklim değişikliği ile mücadelede yerli ekincilik faaliyetlerinin çok heybetli bire bir yeri var. Sizler, yerli tarımı yaşattıkça ve tabiata merhametli yaklaşımınızı sürdürdükçe, bu ülkenin evlatlarına sunturlu tıpkısı geleceği hazırlıyor olacaksınız. Alın teri ve himmet iki canlı çalışmalarınız için gelişigüzel birinize şükranlarımı sunuyorum. Tarım ve Orman Bakanlığımız ilkin tevessül etmek için, programda emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.”

“Kadınlar kendisine güçlenmeyi, kadının gücünü öğrendik”

Etkinliğin yapıldığı alanda sergilik açan Adıyaman Atmalı Eş Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinden Nurcan Erdoğan Itimat, yaptığı konuşmada, 11 kadınla 2021’dahi kurdukları kooperatifte, yöresel Besni üzümü, Besni biberi ve çitlembik kahvesi üzere bir nice katıksız gıda ürettiklerini söyledi.

Böyle aynı programa katıldıkları üzere kendilerini haddinden fazla mutlu hissettiklerini tamlayan Güvenç, “Kooperatifleşme sebebiyle kadınlar kendisine güçlenmeyi ve kadının gücünü öğrendik. Aynı kadınla başladık, 11 olduk, bu sayıyı 11 bin yapmaya hazırız. Bize güvendikleri üzere ihtişam büyüklerimize çokça teşekkürname ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Eskişehir Nesibe Hanım Doğal Yaşam Köyü kurucusu Nesibe Çetin de Toprağa İz Bırakan Kadınlar Programı’nın Emine Erdoğan himayesinde katıldığı ikinci program olduğunu dile getirdi.

Bu asıl programlarla, kadınların kendilerini kızıl hissettiğini nâkil Güç, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a koca odaklı yaklaşımları dolayısıyla teşekkür etti.

Etkinlikte, Aslanköy Kadınlar Temsil Topluluğu, “Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları” mevzulu eylem sundu.

Programa katılanlar kurutulmuş semere, sebzeli makarna, katıksız salça ve reçellerin saha aldığı stantları gezerek, ürünleri tatma fırsatı buldu.

Share: