TOGG’un logosu mahsus oldu

Ticari araçlarda şita lastiği zorunluluğu 1 Aralık’ta başladı ve 1 Nisan 2022’ye kadar devam edecek. Kurala yersiz araçların sürücülerine ise 846 teklik ceza kesilecek. Bu sürücüleri bekleyen başka tıpkısı ukubet henüz mümkün.

TRT Haber’e konuşan TÜRKAD Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bilal Ağır, mecburi şita lastiği takmayan, gidiş geliş güvenliğini tehlikeye sokan sürücülerin kaymakamlık yapması durumunda, gidiş geliş sigortası ve kasko kabilinden oto sigortaları vasıtasıyla, ödence ödenememesi durumunun oluşabileceğini söylüyor:

“Kış aylarında, mecburi olmasına karşın aracına kış lastiği taktırmamış ihmalci aynı güdücü, fren mesafesini ayarlayamayarak yahut posta tutuşunu veya aracın kontrolünü kaybedip ayrıksı bir araca çarpması halinde sigorta eksperi eliyle bu açkı sahibi kusurlu bulunacaktır. Bu yönde verilecek ehlivukuf raporu sonucunda birlikte çoban ‘kilolu boşlama’ cihetiyle ödence alamayacak, karşı tarafta defa açtığı hasarı üstelik kendisi bitmek yerinde kalacaktır. Tıpkısı şekilde kasko sigortasında da tamlanan devir aralığında kış lastiği takılmaması ve bu ihmalden kaynaklanan tıpkısı kaza yaşanması halinde (kasko sigortasının içeriğine sınırlı olsa de) genellikle kasko yoluyla meydana mevrut beis karşılanmamaktadır.”

Gidiş Geliş güvenliğini tehlikeye sokanlara 2 yıla büyüklüğünde mahpushane cezası

Avukat Bilal Zor, bu sürücülerin amil olduğu kazaların ayıp ve boşlama durumuna göre gidiş geliş güvenliğini tehlikeye sokma suçunun dahi ortaya çıkabileceğine değiniyor:

“seçme nedenle güvenli bire bir şekilde çevirici sevk ve idare edemeyecek halde olmasına karşın; başkalarının hayatı, sağlığı yahut malvarlığı itibarıyla tıpkısı tehlikeye illet olacak şekilde trafikte şalter sürülmesi veya gidiş geliş kazasına kere açılması halinde bu suç meydana gelir. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunu çalışan sürücülere 2 yıla büyüklüğünde delik cezası verilebilmektedir.”

Kış lastiğinin farklı lastiklerden farkı nedir?

Hayati öneme sahip şita lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, yıvışık, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine göre elan gani posta tutuşu ve faziletli düzenlilik sağlıyor.

Farklı lastiklerden farkı ise lastik yüzeyindeki oluklar. O olukların üzerindeki kılcal kanallar, lastiğin özellikle karlı ve yeğni zemine elan bol tutunmasını, zeminde temas ettiği suyun üstelik henüz gani tahliye edilmesini sağlıyor.

‘Kış lastiği yönetmeliği tekrar gözden geçirilmeli’

Şita lastiğinin hanay kurtaran benzeri korse olduğunun altını çizen İleri Sürüş Uzmanı Ethem Genim, yağmurlar bitene büyüklüğünde kullanılması gerektiğine dikkati çekiyor:

“Ticari araçlarda şita lastiği mecburi fakat hususi araçlarda değil. Amma meseleye şöyle okşamak lazım. Ben bir markanın bire bir kabil aracını kullanıyorum, karşımdaki dahi bire bir işaret ve modelle ticari işlemler yapıyor. Şita lastiği dahi ona mecburi, bana değil. İşte ikilem da burada başlıyor. Şita lastiği yönetmeliğinin gene gözden geçirilmesi geçişsiz. Söz Gelişi, ben dahi şita lastiği var yolda gidiyorum. Şappadak tıpkısı buut oldu frene bastım fakat arkamdan gelende dahi yaz lastiği var ve gelip bana çarptı. Nedeniyle bilcümle gidiş geliş ve hava şartları bütün üzere geçerlidir. Buna düzenlilik kültürüyle okşamak akıllıcasına olacaktır. Kış lastiği kış geldiğinde, yağmurlar başladığında takılmalı. Ta ki yağmurlar bitene büyüklüğünde.”

‘4 tekerlekte birlikte olmalı’

Kar lastiğinin kış lastiğiyle karıştırıldığına de değinen Ethem Genim, şöyle bitmeme ediyor:

“Kış lastiği, albeni ısısının 7 derecenin altına inmesiyle temel taşı soğuyor ve bu lastiklere geçiliyor. Çünkü bu lastikler kan dolaşımı esnasında yaz lastiklerine bakarak elan çabuk ısınıyor. Isı oylumlu zira ısınan sargaç tutunuyor. Filhakika şita lastiklerinin er ısınmasının nedeni üstelik imalatı esnasında geçer not kauçukun rahat olması. Lastiğiniz hangi kadar mebzul ısınırsa ki bu yaz lastiği üzere dahi geçerli, zeminde tutunacağı yerlere elan rahat tutunur ve size henüz tehlikesiz bire bir sürüş sağlar. Bunun beraberinde 4 sezon sargaç de şita lastiği hesabına geçmez. Bu tıpkısı pazarlama taktiğidir. Lastik evet yaz lastiğidir evet kış lastiği.”

Aracın 4 tekerleğinde birlikte şita lastiğinin olması gerektiğine dikkati çeken Genim, aksi durumda dönüşlerde evet da fren esnasında olumsuzluklar yaşanabileceğini vurguluyor.

‘Şita lastiği aktarılma ve frenlerde yüzde 10 yarar sağlıyor’

Kış lastiğinin dönüşlerde ve frenajda yüzdelik 10’luk ayrımsız üstünlük sağladığını belirten Genim, “Burada şu üstelik makro ki sürücülerimiz, çeşitli zeminlerde 100 kilometreyle giderken, ivedi fren yaptıklarında birçok metrede durabileceklerini bilmiyorlar. 100 kilometreyle tahminî 85 metrede duruyoruz. O dahi frene haddinden fazla geç kalmadan bastığımız antlaşma. Bu çokça yavaş benzeri rakam. Dayanak ıslandıkça, elan üstelik ağırlaştıkça bu katlayarak devam ediyor.”

Sadece karda değil yağışlı zamanlarda de faziletli siper sağlıyor

Baran mevsimi başladığı andan itibaren şita lastiklerinin takılmasının haddinden fazla kebir olduğuna aksan işleyen Genim, şita lastiğinin anne görevinin, suyun üstünde yüzmeyi engellemesi olduğunu anlatarak, sürücüleri uyarıyor:

“Örneğin, sargaç dönüyor ve siz suya giriyorsunuz. Lastik suyu itiyor ve önde benzeri kol oluşturuyor. Dayanım kabilinden düşünülebilir. Su lastikle kere arasına giriyor ve aracın havalanmasına bozukluk oluyor. O esnada frene basmak, direksiyonu yöneltmek ölümcül neticelere ulaştırabiliyor sürücüyü. Çünkü suyun üzerinde frende yapsanız filhakika lastikler dönmüyor kim o dakika, havza kabilinden kayıyor suyun üzerinde. Siz o esnada frene bastınız o sudan çıktıktan sonradan frenler kilitleyeceği için savrulmalar cins.
Ya da suyun üzerinde kasırga yaptınız direksiyonu çevirdiniz sağa sola. Sıska zemine çıktığınız zaman açar rappadak sefer alacaktır.

Hakeza bir durumda kaldığımızda yapacağımız öz, direksiyonla çok oynamayacağız, saha vites ise debriyaja basacağız. Zira kuru zemine çıktığımızda motosiklet kompresyonu devreye gireceği üzere uzlaştırıcı tekrar sağa sola çekebilir. Resen vites ise yemeden içmeden ayağımızı gazdan çekmemiz yeterli. Frene de katiyen basmayacağız.”

Şita lastiğinde isticar dönemi

 

Zorunlu şita lastiği uygulaması başladı

 

Zorunlu kış lastiği uygulamasında 625 liralık ukubet

 

Share: