TOGG CEO’su, evcil otomobilin eş değer olacağı modeli açıkladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) departman meclisleri, kullanılmamış makule güneş tacı virüs (Kovid-19) salgını sürecinde talebin arttığı karavan sektöründe üretimin domestik olarak yapılabilmesi amacıyla heveslendirme talebinde bulundu.

TOBB çağ meclisleri vasıtasıyla sektörel siyasa ve stratejilerin oluşturulmasına bindi olunması üzere Türkiye Karavan Sektörü Uzanım Analizi Raporu hazırlandı.

Kovid-19 salgınının kamp ve karavan turizmi amacıyla itici ağırbaşlı haline geldiği ve salgın sonrasında birlikte çalışkan konaklama araçlarına ilginin artmasının beklendiği ifade edilen raporda, karavanların, afiyet endişeleri zımnında insanların mesafeleri kendilerinin ayarlayabilmesine imkan tanıdığı üzere ilişki gördüğü belirtildi.

Raporda, ülkede kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler (römork) otopark hizmetleri tesisleri sayısının 226 olduğu ve bu alanların toplanmış tesisler içindeki payının yüzde 0,9 düzeyinde bulunduğu aktarılarak, dinlenme kampı ve karavan alanlarının Türkiye’ye mevrut yabancı turistler tarafından birlikte tercih edildiği bilgisi verildi.

Güven Genel Müdürlüğü verilerine bakarak bu yılın önceki çeyreğinde 6 bin 744’ü incizap 1247’si motokaravan olmak üzere tescilli karavan sayısının 7 bin 991 olduğu bildirilen raporda, bu sayının Türkiye ile eş ülkeler olan Portekiz’bile 28 bini, İspanya’dahi ise 300 bini bulduğu kaydedildi.

Raporda, akim karavan tescil rakamlarında de balaban düşüşler olduğuna meni edilerek, sıfır araçların erdemli ÖTV zımnında yeğleme edilmediğinin şeş çizildi.

Türkiye’nin istihsal altyapısı var

Türkiye’dahi irili ufaklı firmaların karavan imalatında bulunduğu, bunların alelhusus çevirici dönüşümü gerçekleştiren evet dahi incizap karavan yapım eden oldukça kuruluşlardan oluştuğu tamlanan raporda, dizi film üretim yapılmaması zımnında üretim maliyetinin yükseldiği vurgulandı.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Bu konuda kurumsal firmaların yatırım yaparak dolaşık ekonomilerini yakalayabilmeleri, talebin öncelikle iç piyasada sağlanmasıyla benzer olacaktır. Ülkemiz eke bire bir otomotiv ülkesidir. Bu altyapının karavan sektörü amacıyla çokça kocaman maliyet ve lojistik üzere avantajları bulunduğu, ayrıca karavan üretimi üstüne Türk otomotiv sanayisinin kıyaslama (benchmarking) uygulamalarıyla kümeli maharet ve sair bilgi birikimlerini kullanabileceği aynı kayran namına değerlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye, dünyada karavan üretiminde meze sahibi olabilecek ayrımsız altyapıya sahiptir. Ülkemizde anahtar tasarım ve döşemesi konusunda dünyada kendini tanıt etmiş firmalar bulunmaktadır. Ötede segmentte düzlük kayran bu firmaların bu konuda ticari adına evolüsyon göstermeleri üzere bazen teşvikler uygulamaya konulabilir. Özellikle evcil üretim yapacak firmalara yönelik ÖTV indirimi gündeme getirilmelidir.”

“Yabancı turistler üzere kiralık karavan bulunmuyor”

Raporda, tüketicilerin karavana ulaşmasının bile hem yasal hem de iktisadi tedbirlerle desteklenmesi önerisinde bulunularak, “Bu konuda Türkiye fark yaratabilecek tıpkısı gizil barındırmaktadır. Tüketici sayısını artırarak sektörü izam etmek, ayrımsız zamanda büyüyen sektörle ölçeği yakalayarak maliyetlerin düşürülmesi gerekmektedir. İç piyasanın yanı sıra dış piyasada meydan alan ülkemize seyyar adına gelip karavanla tatilini kılmak isteyenler için ülkü çıkarmayacak, modeli yüksek kiralık karavan temin etmek imkansıza yakındır. Ülkemize uçakla gelerek karavan tatili beğenmek talip turistlere müteveccih envestisman tahsis etmek isteyen kurumsal isticar firmaları, bu efdal yatırım maliyetleri dolayısıyla sektörü büyütücü girişimlerde bulunamamaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.

“Ekstrem dinlenme kampı alanları de bulunuyor”

Devletin birlikte kamp ve karavan turizmine müteveccih altyapıyı geliştirmesi gerektiği vurgulanan raporda, “Rastgele ne kadar düşük giranbaha tıpkısı turizm faaliyeti olarak düşünülse bile ‘glamping’ adı sunulan çılgın kamp alanları bile serencam yıllarda bakım vermeye başlamıştır. biraz birlikte olsa Türkiye’bile yüksek sağlık grubuna seslenme eden bu nev dinlenme kampı alanları bulunmaktadır. Esasen karavan turizminin geliştirilmesi amacıyla karavanların mülkiyetine envestisman yapacak ayrımsız girişimci sınıfın varlığı gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, hele yurt dışı kaynaklı yapılacak dinlenme kampı ve karavan turizminin pazarlanmasında yolculuk acentelerine heybetli görevler düştüğüne belen edilerek, ecnebi turistlerin karavan konusunda öncelikle misal yılı ve donanımının faziletkâr olmasını bekleyeceğine ilgi çekildi.

Kamp ve karavan turizminin gelişmesi amacıyla raporda şu önerilerde bulunuldu:

“Yıpranmamış kamp alanları ve yeni turizm rotaları belirlenerek, insanların karavan turizmine heveslendirme edilmesi sağlanmalı. Karavan turizmine müteveccih yasal mevzuat güçlendirilmelidir. Alanı akla yatkın benzin istasyonları karavan molalarına (temiz akarsu gelgel, atık su boşaltı, canlılık kabul etme) makul hale getirilmeli.”

Raporda, karavanlar için uygulanan yüksek ÖTV sorununun üstelik çözülmesi temenni edildi. ÖTV oranları, çabucak elektrikli motoru kâin karavanlar için yüzde 5, elektrikli motoru da olan motorlu karavanlar amacıyla yüzdelik 10 ve değişik motorlu karavanlar üzere yüzde 15 yerine önerildi.

Mavera yandan, ekim ayında Resmi Gazete’da yayımlanan Kazanç Usul Kanunu ile Bazen Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa ile yüzde 220 adına geçerli ÖTV tutarı yüzdelik 45’e indirilmişti.

Iktisadi teşviklerle depremin yaralarını sardılar

 

Pandemi teşviklerinin genişlik balaban tehlikesi

 

Yatırıma nakit teşvik modeli dolaşma sayıyor

 

Share: