TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Huzurun olmadığı yerde tecim gayrimümkün, ticaretin olmadığı yerde bile zenginlik olanaksız”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Huzurun olmadığı yerde ticaret olamaz, ticaretin olmadığı yerde da naz gayrimümkün.” dedi.

Bingöl Valisi Eder Dikici’yi görüşme eden Hisarcıklıoğlu, elan sonradan Belediye Başkanı Erdal Arıkan ile makamında görüştü.

Hisarcıklıoğlu, Bingöl Ticaret ve Endüstri Odası’nın bakir bakım binasının açılışında yaptığı konuşmada, yeni hizmet binasıyla kurum duyduklarını söyledi.

İş dünyasının asli hile merkezleri olan odaların, şehirlerine derece katan, güzelleştiren, bakım eden yerler haline gelmeleri gerektiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, bakir hizmet binasının Bingöl’ün gelişmesine elan şişman katkılar vereceğine inandığını aktardı.

Türk gelişim dünyası yerine mesleksel eğitime büyük önem verdiklerini ve yıllardır bununla uğraştıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bu uğraşmaların sonucunda zaman 113 patika lisesinin hamiliğini Türkiye’deki nazar ve borsalar yapmaktadır. Burada de şişman sükse elde ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Mart ayında üstelik burada TOGG’u bütün bu arada göreceğiz”

Yerel otomobilin Türk insanı için 120 almanak hayalet olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, 1960 yılında kem noksan “Türkiye’nin Otomobili” projesi amacıyla 2017’da fariza üstlendiklerini anımsattı.

Bunun öncesinde 15 sene çağrıda bulunulduğunu fakat kimsenin çıkmadığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Dünyayla teknolojik alanda tıpkısı zamanda yüzde 100 elektrikli, IPLIK hakları bize ilişkin olan otomobilin Gemlik’teki fabrikasının açılışını 29 Ekimde yapacağız. Bu, haddizatında Türk hareket dünyasının gururu. Bu otomobili yapanlar sizlersiniz. İnşallah Mart ayında üstelik burada TOGG’u bütün beraber göreceğiz. Hep bu arada burada bineceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Toprak coğrafyamızda ve dünyada üstelik sağlık istiyoruz”

Birlik ve el birliği vurgusu eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Huzurun olmadığı yerde tecim olanaksız, ticaretin olmadığı yerde birlikte zenginlik imkânsız. Tığ da ülkemizde ticaretimizi yapabilmek üzere dirlik istiyoruz. Artı zenginleşmek istiyoruz, halkımızı ensesi kalın emretmek, istihdam sağlamak istiyoruz. Ama yalnız ülkemizde değil, kesim coğrafyamızda ve dünyada de sağlık istiyoruz. Zira önümüz açıldıktan dünyayla tecim etme şahsımız elan de artar. Allah ‘Bir ve beraber olunca rahmeti, bereketi veririm’ diyor. Ego bu kapsamda diyorum kim; ‘Ne olur birbirinizi ötekileştirmeyin.’ Etnik kökeni, mezhebi, politik fikrinden belde birbirinizi ötekileştirmeyin. Aramızda ayrımlı fikirlerimizi tartışacağız, eş akılda birleşeceğiz. Bunu yapanlar kazanıyor, bunu yapamayanlar kaybediyor. Cenabıhak bize dahi tıpkısı araya gelip birlikte akıntı etme kabiliyetini ateş günde verdiği kadar gani günde bile versin.”

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz üstelik Kovid-19 salgını sonrasında dünyanın arz şanslı ülkelerinden birinin Türkiye olduğunu ifade ederek, “Tedarik sistemlerinin değiştirildiği, ayrımlı arayışların olduğu aynı dünyadayız. Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’nin önemli önemi anlaşılmış durumda. Mutedil vadede Türkiye dip itidalli dirimsel grubundan faziletkâr dirimlik grubuna geçmeye aday ayrımsız ülke. Bunu dahi elan fazla demokrasiyle elan aşkın kalkınmayla başaracak.” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Hisarcıklıoğlu ve Yılmayan, beraberindeki Ilbay Kıymet Çiftçi, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, DÜRÜST Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Mahmut Ayas ile kullanılmamış hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.Share: