TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasının açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Huzurun olmadığı yerde ticaret olamaz, ticaretin olmadığı yerde dahi şımarıklık gayrimümkün.” dedi.

Bingöl Valisi Şayan Ekinci’yi musahabe eden Hisarcıklıoğlu, daha bilahare Belediye Reisi Erdal Arıkan ile makamında görüştü.

Hisarcıklıoğlu, Bingöl Tecim ve Sanayi Odası’nın eskimemiş hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, eskimemiş bakım binasıyla kurum duyduklarını söyledi.

İş dünyasının birincil desise merkezleri olan odaların, şehirlerine derece katan, güzelleştiren, bakım eden yerler haline gelmeleri gerektiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, kullanılmamış bakım binasının Bingöl’ün gelişmesine elan büyük katkılar vereceğine inandığını aktardı.

Türk hisse senedi dünyası kendisine mesleksel eğitime balaban önem verdiklerini ve yıllardır bununla uğraştıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bu uğraşmaların sonucunda bugün 113 patika lisesinin hamiliğini Türkiye’deki oda ve borsalar yapmaktadır. Burada birlikte nazik başarı elde ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Mart ayında üstelik burada TOGG’u bilcümle beraber göreceğiz”

Yerli otomobilin Türk insanı üzere 120 yıllık sahne olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, 1960 yılında kusurlu noksan “Türkiye’nin Otomobili” projesi için 2017’da görev üstlendiklerini anımsattı.

Bunun öncesinde 15 sene çağrıda bulunulduğunu fakat kimsenin çıkmadığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Dünyayla teknolojik alanda aynı zamanda yüzdelik 100 elektrikli, IPLIK hakları bize ilgili olan otomobilin Gemlik’teki fabrikasının açılışını 29 Ekimde yapacağız. Bu, haddizatında Türk gelişim dünyasının gururu. Bu otomobili yapanlar sizlersiniz. İnşallah Mart ayında de burada TOGG’u bütün bu arada göreceğiz. Bütün bu arada burada bineceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kesim coğrafyamızda ve dünyada üstelik erinç istiyoruz”

Temas ve beraberlik vurgusu özne Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Huzurun olmadığı yerde ticaret olamaz, ticaretin olmadığı yerde bile şımarıklık imkânsız. Tığ dahi ülkemizde ticaretimizi yapabilmek üzere huzur istiyoruz. Fazlalık zenginleşmek istiyoruz, halkımızı zengin almak, istihdam monte etmek istiyoruz. Ama elden ülkemizde değil, mıntıka coğrafyamızda ve dünyada bile huzur istiyoruz. Çünkü önümüz açıldıktan dünyayla ticaret etme şahsımız elan üstelik artar. Tanrı ‘Bir ve bu arada olunca rahmeti, bereketi veririm’ diyor. Ego bu kapsamda diyorum kim; ‘Ne tamam birbirinizi ötekileştirmeyin.’ Etnik kökeni, mezhebi, siyasi fikrinden periferi birbirinizi ötekileştirmeyin. Aramızda değişik fikirlerimizi tartışacağız, kuma akılda birleşeceğiz. Bunu yapanlar kazanıyor, bunu yapamayanlar kaybediyor. Cenabıhak bize birlikte tıpkı araya gelip alay malay hareket etme kabiliyetini keskin günde verdiği gibi ferah günde da versin.”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve SELIM Fırka Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan birlikte Kovid-19 salgını sonrasında dünyanın bildirme şanslı ülkelerinden birinin Türkiye olduğunu ifade ederek, “Tedbir sistemlerinin değiştirildiği, farklı arayışların olduğu tıpkı dünyadayız. Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’nin mühim önemi anlaşılmış durumda. Ilımlı vadede Türkiye kayırıcı ilımlı dirimlik grubundan yüksek dirimsel grubuna geçmeye namzet ayrımsız mutluluk. Bunu da daha fazla demokrasiyle elan aşkın kalkınmayla başaracak.” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Hisarcıklıoğlu ve Yılmayan, beraberindeki Vali Porte Ekinci, Şehremini Erdal Arıkan, SELIM Fırka Bingöl Saylav Feyzi Berdibek, Bingöl Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Mahmut Ayas ile yeni bakım binasının açılışını gerçekleştirdi.Share: