TESK Genel Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin değme bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına katkı sunacağız.” dedi.

Programlara akmak üzere Hakkari’ye mevrut Palandöken, Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı görüşme etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki boşluk başkanlarıyla benzeri araya mevrut Palandöken, kentin 10 sene öncesine bakarak çok değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının edisyon ama insanının merhametli ve inanlı olduğunu tamlayan Palandöken, Hakkari’nin saf güzelliklerinin yanı sıra madenlerinin da ekonomiye katkı sunacağını tabir etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin genişlik büyük özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, bozulmamış doğası var. Burası yalnız başına bittabi kim ehliyetli gayrimümkün. Hepiniz birbirinize bindi olacaksınız amma konfederasyon kendisine dahi biz buranın eksiklerini düğümlemek amacıyla desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Belde iller üstelik sizi bekâr bırakmaz. Konfederasyon kendisine kente mukteza desteği sunmaya devam edeceğiz. Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin rastgele bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına katkı sunacağız.’

Zincir marketlerin kente yararsız ve taşımalık dışında aynı öz bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın dahi yapabileceğini nâkil Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Tığ içeride bu ticareti işleyen insanlarız. Hele bu çeşit hususi bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan tecim ‘rahat’ denilecek lokma değil. Bırakın birlikte buranın esnafı özlük ticaretini idame ettirsin. Öz ürününü dolgunca pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ilgili üstelik makro unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 sene ilk üstelik halı ve kilim işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal dahi o günkü baldı. Bunlar buranın angın ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız çok yüce. Hakkari’nin bir nice yabansı işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Aşure Ayı Tekin da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının aşkın olmasının bayağı esnafı karşıt etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Tekin, “Hat ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli bile çok yüksek tıpkı konumdayız. Hakkari kendisine bu konumumuzu çok aşkın kullanamıyoruz. Üç çizgi kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin çinko madeni rezervinin yeryüzü fazla olduğu ülke amma bu madeni kabak namına çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten sonraları karşılık farkıyla dümbelek alıyoruz. Bunun nedeni de burada bire bir maden işletme tesisinin olmaması. Hakeza tıpkı pres açılırsa kesim ekonomisine ve istihdama çokça ağır ulama sağlayacak.” diye konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Bilgili, TESK Genel Komutan Vekili Burhan Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Eş Canevi ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan birlikte eşlik etti.

Share: