Tepebaşı Belediyesi’nin Diş Sağlığı Hizmetinden 70 Bine Yakın Çocuk Yararlandı

Tepebaşı Belediyesi Şirintepe Bala Gaga ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde taramadan sabık yavru sayısı 69 bin 329, tedavi gören yavru sayısı 33 bin 894, flor uygulaması yapılan çocuk sayısı ise 15 bin 835’e ulaştı.

Şehremaneti’nin havari doktorluk çalışmalarından olan Şirintepe Bala Kavşak ve Diş Sağlığı Merkezi, Eskişehirli çocukların sağlıklı benzeri kenar yapısı ile yetişmesi üzere çalışmalarını sürdürüyor. Hiçbir ecir dilek edilmeyen, Türkiye’dahi dördüncü Eskişehir’birlikte ise ilk olan merkezde, 2013 yılından bu yana kadar 69 bin 329 yavru taramadan geçti. 33 bin 894 çocuğun tedavi edildi; 15 bin 835 çocuğa üstelik flor uygulaması yapıldı. 25 bin 282 çocuğa ise gaga ve diş sağlığı eğitimi verildi. Poliklinikte 2 bin 236 çocuğa, 4 bin 770 misil psikolojik destek sağladı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç verilen hizmetler arasında tarama, florlama, 4-18 gözyaşı grubu çocuklara ruhsal müşavirlik, diş sağlığı eğitimi ve evgin müdahale ve tedavi işlemleri kâin merkezin, apotr hekimliğin ve içtimai belediyeciliğin aynı araya geldiği bir proje olduğunu kaydetti. Başbuğ Ataç, şöyle konuştu:

“Bu benim için yeryüzü özel projelerimden biri. 2013 yılında hayata geçirdik ve az daha 10’uncu yılına yaklaşıyor. Bu merkezin kurulması aşamasında çokça say verdim. Tıpkı diş hekimi adına kendim elbet bire bir ortamda harıldamak isterim diyerek fikren, altın bir poliklinik oluşturduk. Burada ana amacımız koruyucu hekimliğin dolay plana alınarak uygulanmasıdır. Bugün Türkiye’birlikte 10 çocuğumuzun 9’unun ağzında geçersiz diş vardır. 7’sinin ağzında diş hitit hastalığı vardır. Bunları fasletmek amacıyla bu cins icraat beğenmek lazım. Biz buradaki sistemi çocukları okullardan getirerek yürütüyoruz. Alelhusus 4’üncü sınıflardan başlarız her yıl. Zira 4’üncü dershane çocuklar 10 yaş civarında oluyor. Ağızlarında bizim anlaşılmaz dişlenme dediğimiz hem daimi hem dahi benzen dişleri oluyor. Bu konuda anneler çokça tedirgindir ve dikkatlidir. sıkça çocuklarının ağzını açıp dişlerine bakar. O esnada görebilirse bire bir batıl varsa onu görür. Elan sonraları çocuğu hekime götürürler. Apotr önlemlerle çocuğun hayatı süresince uygulayacağı benzeri modele yönlendirilir.

“HAVARI HEKİMLİĞE ÇOK DERECE VERİYORUZ”

Çocuklarımızın merkezimizde önce girdikleri düzlük eğitim salonumuzdur. Yetişek salonumuza Prof. Dr. Nusret Fişek’in adını verdik. Zira Nusret Sarıklı 1961’de yaptığı toplumsallaştırma yasasının temelinde koruyucu tabiplik var. Ama serencam 20 yıldır, bugünkü siyasilerin ağzından benzeri kere bile apotr hekimlik adını duymadım. Onlar vermese da bizler koruyucu hekimliğe çokça ayar veriyoruz. Buradaki cümle de ağız ağıza o. Çünkü eğitimde tamamen havari hekimliğin esasları anlatılıyor çocuklara ve aileler ile üstelik paylaşılıyor. Terbiye aldıktan sonradan kavşak muayenesi yapılıp hikmet işleme aktarılıyor. Ondan sonraları çocuklarımıza randevu veriliyor. Tedavi bitinceye kadar takibine bitmeme ediyoruz. Senede iki posta da çocuklarımızı çağırma yazar kontrollerini yapıyoruz. Hakeza tıpkısı formül işliyor. Şimdiye kadar merkezimizde 70 bine mümasil çocuğumuz gözlemimizden geçmiş. Bu çokça ağır bir ölçü. Burada hiçbir iş ücretli yapılmıyor, ağız ağıza ücretsiz. Elbette ücretli olsun? Aileler bugün henüz uygun fiyata atlatmak alabilmek amacıyla kuyruğuna giriyor. Bu karı benzeri çocuğun dolgusunu evet de tedavisini hesaplı yerine zorlanmadan pekâlâ yaptırabilir? Bunun cevabı yok. O açıdan bu işte içtimai belediyeciliğin bildirme şanlı noktalarından benzeri tanesi. Buradaki sevinme yüzdelik 100’dür. Kentimizin çocuklarının eş bire bir proje ile sağlıklı gülüşlere kavuşması tarif edilemez bir mutluluk. Burada hoppadak diş tedavisi yapılmıyor. Ayrımsız zamanda psikoloğumuz var. Buraya korkarak gelen çocuklarımıza bakım veriyor. Bilcümle çocuklarımızı dişleri ile ilgilendiren sıkıntıları olduğunda merkezimize davet ediyorum. Eskişehir’in çocuklarına yardımcı hekimlik ve toplumsal belediyecilik anlayışı ile ücretsiz biçimde bakım sunmaktan ortalık çok mutluyuz.”

Share: