TED Koleji marifetiyle düzenlenecek konserin geliri kız öğrencilere burs olacak

Edirne’de düzenlenecek konserin geliri, gerekseme sahibi kız öğrencilerin eğitimine burs adına bağışlanacak.

TED Edirne Kolejinden yapılan açıklamaya bakarak bilet gelirleri burs adına aktarılan hars danışma etkinliklerine Türk folk müziği yorumcusu Ender Parıltı konseri ile devam edilecek.

Şimşek’ın konseri, okulun çok amaçlı salonunda 31 Ekim Pazartesi günü gerçekleşecek.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen TED Edirne Kurucusu Hava İba, 3 yıl önceki kurulan okulun kente cebin sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştığını, hars ve tekellüm anlamındaki bu katkıyı bursla üstelik taçlandırdıklarını söyledi.

Bir anlamda Türk Terbiye Derneğinin önce tüzüğünde, “Cemiyet, siyasal tek garaz gütmeyip, takkadak memleket gençliğinin tahsil ve terbiyesine yardım ile iştigal eyler” yerine rapor edilen anne amacı üstelik adına getirdiklerine işaret fail İba, “Anadolu’nun ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde okuyan kız çocuklarının eğitimine katkıda gezmek için üçüncüsü olan bir dinleti düzenliyoruz. Konserden elde edilecek gelirlerle bu ülkedeki kız çocuklarının eğitim bilimi hayatına katkıda mevcut olmak ve ayrımsız zamanda şehirde aynı kültürel etkileşim tasarlamak üzere çalışmalarımız bitmeme ediyor. Kasım ve ara aylarında de konserlerimiz var. Bu konserlerden elde edilen gelirlerin tümü üstelik kız çocuklarının eğitim bilimi hayatına katkıda düşmek için bağışlanacak.” diye niteleyerek konuştu.

İba, sportif ve kültürel anlamda metin çok içtimai sıkıntı projesine imza attıklarını rapor ederek, misyonlarına makul çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

Burs için koşulan maraton, Anadolu’daki çeşitli okullara yardım gayeli düzenledikleri “İyilik treni” üzere mukavemetli çokça arkalama organizasyonuna imza attıklarını tamlayan İba, Iğdır’ın Mabeyin ilçesinde 20 yıldır eğitimin yapılmadığı bire bir okulu üstelik onararak hizmete sunduklarını aktardı.

Kazım Karabekir Devlet Reprodüksiyon Çiftliği İlköğretim Okulu’nun baştan öğrenci sesleri ile şenlendiğini tabir fail İba, şöyle devam etti:

“Üç aydır bu okulun açılması ile ilişkin çalışmalarımız oldu. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımız dahi bu anlamda bize okulun açılması ile ilişkin bindi verdi. Tığ da zat imkanlarımızla okulu yeniden aşağıya kullanılabilir, tertemiz tıpkısı ağıl getirdik. Okulumuz terbiye tedris hayatına başladı. Okulu mülakat edeceğiz. Okulun içindeki kitaplar, katalog kadar muktezi malzemelerle ilgili bir mücahede yarmak için orada olacağız.

Bu mutluluğu inşallah oradaki öğrencilerimiz, öğretmenlerimizle paylaşmış olacağız. bazen eksiklerini gördüğümüz ve görüştüğümüz apayrı okullara ve eğitim kurumlarına dahi seve seve arkalama etmeyi, kendimize ilke edindik. Bu anlamda da elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Share: