TBMM Genel Oturmuş toplandı

TBMM Genel Oturmuş, Divan Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı.

Akar, toplantının başında üç milletvekiline ruzname dışı meze verdi.

DÜRÜST Öğür Tekirdağ Saylav Mustafa Yel, 13 Kasım Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü zımnında yaptığı konuşmada, Milli Uğraş döneminde seçme kesimden insanın canlarını ortaya koyarak vatanı savunduğunu belirtti.

Şanlı zaferlerle yurdun temas yanındaki antagonist ordularının bozguna uğratıldığını anımsatan Kavara, Tekirdağ halkının üstelik şehirlerini antagonist işgalinden kurtararak 13 Son Teşrin 1922’da destan yazdığını söyledi. Yel, bayrı medeniyetlerin kültürleriyle harmanlanmış ayrımsız medeniyet şehri olan Tekirdağ’ın, DÜRÜST Tümen iktidarları döneminde ayraç bir şehre dönüştüğünü ifade etti. Tekirdağ’ın endüstri, ticaret, Ar-Ge, ekincilik ve esenlik alanlarındaki verilerini sıralayan ve başarılarına dikkati çeken Yel, Tekirdağ’ın yatırımlar amacıyla cazip aynı ülke olduğuna meni etti.

AK Fırka’li Gaz, şerif vatan topraklarının beher karışı için kahramanlıkla savaş vererek millet için göğsünü esirgeme fail ve bu cennet diyarı yurt yapan Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle görünmek için parçalanmamış martir ve gazileri rahmetle, minnetle andı.

HDP Mersin Mebus Fatma Kurtulan, Sazak’deki sorunlara ilişkin konuşmasında, “Sazak Limanı’na mahdut dışından mevrut konteynerlerde mızrap ele geçirildiğini ancak bunların sorumlularının cezalandırılmadığını” öne sürdü. Kurtulan, iktidarın bunları yalanladığını, “hâkimiyet ve emniyetin ise bulutsuz şekilde Topluluk İttifakı’nın talimatlarını adına getirdiğini” tez etti.

CHP Kargaşa Saylav Seyit Torun, iktidardan, fındık üreticisinin mağduriyetinin giderilmesine müteveccih destek paketi açıklamasını ve bunu sene sonuna kadar uygulamaya koymasını istedi.

Kalabalık’nun ulaşım sorunlarının çözümü üzere adım atılmadığını savunan Torun, iktidarın, posta üzerine Kalabalık’dahi sınıfta kaldığını müstakbel sürdü.

Torun, Ordu’nun çok iri bire bir kısmının maden sahası ilan edildiğini; iktidarın, felaketlere rağmen şehrin seçme yanında eroin ruhsatı verdiğini de söyledi.

Share: