TBMM Genel Kurulu toplandı

TBMM Umumi Kurulu, Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.

SELIM Fırka Şanlıurfa Saylav Halil Özşavlı “DOĞRU Fırka hükümetlerinin Şanlıurfa’ya yaptığı yatırımlar”, CHP Antalya Mebus Rafet Yiğit “Antalya’nın sorunları”, HDP Dert Milletvekili Zekâ Dilan Taşdemir “Veca’dahi yaşanan gidiş geliş kazaları” ile ilişik gündem dışı meşveret yaptı.

Özşavlı, Şanlurfa’nın “tarımın başkenti” olduğunu, şehrin arazi varlığının yüzde 70’inde tarım yapıldığını söyledi.

YANLIŞSIZ Fırka hükümetlerinin, tarıma ve çiftçiye verdiği önemin bir göstergesi olarak serencam 20 yılda Şanlıurfalı çiftçilere 17 milyar teklik destekleme ödemesi yapıldığını dile getiren Özşavlı, Azamet Su İşleri Genel Müdürlüğünün kentte tarih yazdığını, bu kapsamda bugüne büyüklüğünde 20 milyar liranın üstünde yatırımla toplamda 106 tesisin hizmete açıldığını anlattı.

CHP Antalya Milletvekili Kaptan ise dünyanın gelecekte enerji, abuhava ve azık kriziyle karşı karşıya kalacağını dile getirerek, bu sıkıntıların önüne geçebilmek üzere bugünden önlem alınmasını istedi.

Tarımın ayakta kalmasının yegâne yolunun heybet desteği olduğunu belirten Kabadayı, “Oran desteği olmadan çiftçinin büyümesini, ayakta kalmasını temin etmek olabilir değil. Çiftçiler üzere mazottan KDV’yi kaldıracağız. Çiftçilere mazotun yarısını ya birlikte anlaşılan oranını azamet yoluyla karşılayacağız. Tarımda taban karşılık uygulaması getireceğiz.” ifadesini kullandı.

Share: