TBB BAŞKAN YARDIMCISI AMASRA’DA, SORMACA VE YARGILAMA AŞAMASINDA HER ALANDA VADI ALACAĞIZ

TÜRKİYE Barolar Birliği Başbuğ Yardımcısı Sibel Suçiçmez, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında 41 kişinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ilgili, ‘Barolar Birliği kendisine, sormaca ve anlık aşamasında değme alanda vadi alacağız. Burada hisse senedi kazalarının ve hisse senedi cinayetlerinin önüne kesecek yargı kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kasıntı Müdürlüğü’ne ilgili beyaz zehir ocağında 14 Ekim’de meydana gelen grizu patlamasında 41 iştirakçi hayatını kaybetti, 11 işçi yaralandı. Faciayla ilgili soruşturma sürerken Türkiye Barolar Birliği Komutan Yardımcısı Sibel Suiçmez ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak baro başkanları, Amasra Adliyesi’nde soruşturmanın başında olan Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Hamur’ı ülfet etti. Suiçmez ve baro başkanları, Gerçeklik ile anket ile ait görüştü. Adliye çıkışında açıklama özne Sibel Suiçmez, ‘Türkiye hak tarihinde Amasra’daki bu iş katliamının, gelişim cinayetinin majör benzeri dönüm süreci yaratacağına inanıyoruz. Türkiye’de vatandaşlarımız imdi adaletin gerçekleşeceğine inanmıyor, tamlık da bu noktada, yargının kamu sacayaklarına sakıt görevi vatandaşın bu duygusunu ortadan kaldıracak, etkili tıpkı anket yürütülmesi, soruşturma sonuçlarının dahi yargıya iletilmesi olacaktır. Bu anlamda bizler barolar ve baro başkanları olarak, elbette sormaca aşamasından yargılamanın diğer süreçlerine yardım sunarak, katılan olacağız ve yapılması gerekenleri ısrarla söyleyeceğiz’ dedi.

Suiçmez hisse senedi kazalarının ve cinayetlerinin önünü kesecek hüküm kararlarının çıkacağına inandıklarını ifade ederek, ‘Şunun bilinmesini istiyoruz ki; Türkiye’de çıktı hiçbir yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliği’nin ve 81 baromuzun bu konuda görüşü budur. Nedeniyle biz zaman burada sayın başsavcımızla ve Bartın baromuzla yaptığımız derinti ile soruşturmaya ilişik iletmiş bulunuyoruz. Eminim burada yapılacak bu sormaca hepimiz üzerimize yaptığımız noktada türe yerini bulacaktır. Burada bizler görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız. Şayet bir yerlerde seslerini çıkartılmasını engel olacaklar vardıysa bilin ki Barolar Birliği bunlara curcunalı ve çerağ olacaktır. Barolar Birliği yerine, sormaca ve enstantane aşamasında seçkin alanda vadi alacağız. Burada aksiyon kazalarının ve gelişim cinayetlerinin önünü kesecek hız kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ diye konuştu.

VALİLİKTEN 3 GÜNCE HARAM KARARI

Bu arada Bartın Valiliği, eroin faciasıyla ilgili eylemlere akmak amacıyla kente geldiği değerlendirilen kişilerin ferdî veya şişman aynı şekilde araçlarla Amasra ilçesine girişleri 3 ahit süreyle yakalandı. Valilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi

’14 Ekim Cuma günü saat 18.15 sıralarında ilimiz Amasra ilçesi Amasra Taşkömürü Çalım Müdürlüğü’ne ilgilendiren beyaz zehir ocağında meydana mevrut maden kazası ile ilgili olarak ilimize devlet dışından değişik grupların gelerek türlü eylemlerde bulunabilecekleri bilgisi edinilmiştir. Bu bağlamda, mevzuat doğrultusunda; çeşitli eylem ve etkinliklere akmak üzere ilimize geldiği değerlendirilen şahısların, ferdî veya dolgun bir şekilde ayrı cinsten araçlarla Amasra ilçesi mülki sınırları içerisine girişleri, 22 Ekim günü saat 00.01’den 24 Ilk Teşrin haset saat 23.59’a büyüklüğünde 3 bölüm süre ile yasaklanmıştır.?

Share: