Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 bütçesi Çekim ve Bütçe Komisyonunda

DÜRÜST Parti Denizli Saylav Nilgün Ök, ” Herhangi Bir ant çiftçimizin birlikte kayran aldık. Serencam 20 yılda 500 milyar liraya mümasil bindi sağladık.” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda Ekincilik ve Orman Bakanlığının 2023 bütçesi görüşmeleri bitmeme ediyor.

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, tarımın milli güvenlik sorunu haline geldiğini belirterek “Biz vaktiyle tarımın geleceği noktayı gördük ve uyarılarımızı yaptık. Dolara, ithalata güvenerek gıda güvenliği sağlanmaz. Kimsenin insanımızı kıtlıkla sınav etmeye hakkı namevcut. Ama bugün dolarımızın birlikte olmadığını gördük. İthalata mahkum tıpkı tarım politikasıyla alın karşıyayız.” dedi.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, ağızotu, matbu, akaryakıt kadar ekincilik girdilerinin fiyatlarında artma yaşandığını, bu durumun mağdurluk oluşturduğunu, üreticilerin sorunun çözümünü arzu ettiğini kaydetti.

Öztürk, çiftçilere sunulan mazot ve matbua desteğinin öne alınmasının sevindirici olduğunu, hayvancılıkla uğraşan üreticilerin emeğinin karşılığını alması üzere Vücut ve Süt Kurumunun devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

DOĞRU Tümen Veca Milletvekili Ekrem Çelebi, Türkiye’nin DOĞRU Parti iktidarlarında savunma sanayisinde, uzay çalışmalarında, sayısal teknolojilerde ve diğer alanlarda beniz yılına valör kazandıracak adımlar attığını belirtti.

CHP Antalya Mebus Okumuş Özer, ekincilik üretiminde geçer kimyasal ilaçlara dikkati çekerek, “Beğenilen bu ilaçlar zehirdir. Tarımsal üretimde makbul ilaçlar güdük vadede çözüm yerine görünse bile tafsilatlı vadede ekolojiye zarar veriyor. Bu ilaçlar havaya, suya ve toprağa karışıyor. Zımnında mufassal vadede verimi etkiliyor ve zirai kaybımız oluyor. Bu ilaçların benzeri kısmı da ürünlerin üzerinde kalarak eş sağlığını huysuz etkiliyor. İhraç mahsulat de idraksiz gönderiliyor ve ihracatçılar beis ediyor. Bunun amacıyla tarımsal üretimde dirim bilimsel mücadeleye bindi verilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, elindeki cehre ve tezek kırcı paketi göstererek cehre üreticilerinin el durumda olduğunu, korumasız kaldığını ve ne yapacaklarını şaşırdıklarını sav etti.

YANLIŞSIZ Öğür Denizli Milletvekili Nilgün Ök, dünyadaki bir nice ülkenin gıdaya ulaşımda yük yaşadığını anlatım ederek, “Ülkemizde gıdaya ulaşmada sorumluluk yaşamıyoruz. Dünyadaki azık krizinin çözülmesi için da diplomatik adımlar atıyoruz. Açılan koridorla 9,3 milyon titrem hububat taşınmış durumda. Tarım ve Orman Bakanlığımız birçok alanda ilerliyor. Mühim ürünleri önceleyen, eskimemiş sübvansiyon modeli, e-tarım, durumunda istihsal ve yerinde tüketim anlayışıyla onlarca uygulamaya düz veriyor. Tarımı stratejik ayrımsız devir yerine görüyoruz. Her devir çiftçimizin birlikte kayran aldık. Serencam 20 yılda 500 milyar liraya mümasil destek sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP İzmir Mebus Hasan Kalyoncu da abuhava değişikliğinin sebep olabileceği kuraklığa sadık azık üretimi sıkıntısına bel etti.

İklim değişikliğinin sıcak ve kurak bölgelerde balıkçılık, sıradan ve iri saksı hayvancılık ile ekincilik ürünleri amacıyla riziko teşkil ettiğini dile getiren Kalyoncu, “Faziletkâr kıvılcım ve yağışsızlık dolayısıyla zirai verim azalabilir. Su kaynakları ve çayır alanlarının azalmasıyla üstelik hayvancılık ters etkilenecektir. Hakeza aynı buut hayvansal ürünlerin fiyatının yükselmesine bozukluk cins. Türkiye’de, birçok ülkede su sorunları yaşanmaktadır. Bu uzanım suya gerekseme duyan bir nice ekincilik ürünün yetiştirilmesine engel olacaktır. Ülkemizdeki tarım politikası belirlenirken akarsu ihtiyacı dikkate alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

HDP Şanlıurfa Mebus Ayşe Çoban, Suriye’dahi kâh silahlı grupların zeytin ve ayrıksı ekincilik alanları ile tarım aletlerine el koyduğunu ve bunları Türkiye üzerinden pazarladığını tez etti.

Share: