Tarama programıyla binlerce çağa ve çocuğun görme kusurları erken canlandırma edildi

Keyif Bakanlığınca, 0-7 yaş gruplarına müteveccih müşahede tarama programıyla geçen sene 18 bin 596 süt kuzusu ve çocuğa erken tanılama konuldu.

AA muhabirinin, 13 Ilk Teşrin Acun Müşahede Günü nedeniyle, Sağlık Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, Eş Mücahede ve Içtimai Hizmetler Bakanlığınca oluşturulan Ulusal Engelli Haber Sistemi’nde kayıtlı 1 milyon 414 bin 643’ü eş, 1 milyon 97 bin 307’si eş, 2 milyon 511 bin 950 özürlü bulunuyor.

Ağır engeli bulunan 775 bin 12 kişinin yüzde 9,5’ini rüyet engelliler oluşturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakarak, Türkiye’de görmede zahmet calip çocuk oranı yüzdelik 2,2, bu ululuk 2-6 yaş grubunda yüzdelik 1,7, 7-14 yaş grubunda ise yüzdelik 2,6.

Sağlık Bakanlığınca, Türkiye’de çocukluk çağında yoğun görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve vacip tedavilerinin sağlanabilmesi üzere çeşitli tarama programları yürütülüyor.

Bu kapsamda, 0-3 kamer bebekler, okul öncesi 36-48 ay arası ve ekol çağı, ilköğrenim kaliteli çocuklarda kalın tanıdık rüyet kusurlarına yönelik taramalar yapılıyor.

Taramalarla görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerinin saptanması, dar gören çağa ve çocukların er dönemde belirlenerek, tedavilerine başlanılması amaçlanıyor. Eş Sağlığı Merkezlerinde, aile hekimlerince bu 3 gruba ücretsiz görme taraması yapılıyor.

Ev hekimlerinin zaruri gördüğü durumlarda çağa ve füru, ayn hastalıkları uzmanlarına irsal ediliyor.

Erken dönemde saptanabilecek görme kusurları amacıyla Nezaret eliyle yapılan tarama programıyla sabık yıl 18 bin 596 çağa ve çocukta riskli kapsam belirleme edildi. Erken tanılama imkanına kavuşan bebek ve ayrıntılar, tedavileri üzere sağlık kurumlarına gönderme edildi.

Share: