Taha Akgül’ü güreşe kazandıran kulüpte bakir şampiyonlar yetişiyor

Olimpiyat, acun ve Avrupa şampiyonu milli pehlivan Taha Akgül’ün güreşe başladığı ve adını taşıdığı Sivas Çıpa spor Taha Akgül Güreş Salonu’nda çalışan sporcular, milli güreşçiyi kendilerine örnek alıyor.

Taha Akgül’ün, babası Recep Akgül’ün o çevrim Türkiye Raylı Bütün Araçları Sanayi AŞ’da (TÜRASAŞ) çalışması dolayısıyla kariyerine önceki başladığı Demirspor Kulübü, TÜRASAŞ Sivas Nahiye Müdürlüğü yerleşkesindeki spor salonunda güreşçilere hizmet veriyor.

Milli güreşçinin adı TÜRASAŞ yerleşkesinde bulunan spor salonuna verilirken, salonun duvarlarında üstelik Taha Akgül’ün fotoğrafları yer alıyor.

Taha Akgül tumturak benzeri oluyor

TÜRASAŞ Sivas Toprak Müdürü ve Demirspor Kulübü Başkanı Atanur Karadağ, AA muhabirine, 1939 yılında kurulan kulübün Sivas’ın genişlik köklü kulübü olduğunu söyledi.

Kulübün basketbol, ayak topu, güreş, tekvando ve el topu branşlarında ayrı ayrı gözyaşı gruplarında kısaca 600 sporcuya hizmet verdiğini tamlayan Karadağ, çocukları idmansız ruhla topluma kazandırma anlayışıyla çalıştıklarını dile getirdi.

Taha Akgül’ün, güreş branşına katılan sporcuların görkem modeli olduğunu vurgulayan Karadağ, “Sporcularımız Taha Akgül’ün kişiliğine, insanlığına, başarılarına göre hem hırslanmakta hem de çalışmalarını bu yönde devam ettirmekte.” dedi.

Karadağ, Taha Akgül’ün Demirspor Kulübünde yetiştiğini anımsatarak, “İnşallah Taha Akgül kadar burada birçok kollar yetiştiririz, nice şampiyonlar yarar. Taha Akgül kabil tumturak dublör olan sporcular olduktan bilahare güreşte dikkati çekiyor, çocukların ve ailelerin güreşe olan ilgisi çoğalıyor.” diyerek konuştu.

Selahattin Afşar: “Dallar devamlı Taha’yı soruyor”

Demirspor Güreş Kulübü Koordinatörü Selahattin Avşar ise güreşte Sivas’ın lokomotifi olduklarını ve yetiştirdikleri sporcuları başka kulüplere transfer ettiklerini söyledi.

Kulüplerinden haddinden fazla sayıda böke yetiştiğini tamlayan Avşar, sonuç şampiyonun ise Taha Akgül olduğunu anlatım etti.

Taha’nın 7 yaşındayken kulüplerine geldiğini anlatan Afşar, şunları kaydetti:

“Babası birlikte bire bir zamanda mızıka arkadaşımdı. Bizler da havari olduk, ortaokula başlayınca güreş eğitim merkezinin seçmelerini kazandı. Orada yapamayınca mankafa kulübümüze aldık. Deli Dolu tıpkı çocuktu, üniversiteyi kazanınca sınırlı başka şehre gezmek zorunda kaldı. Sivas’a geldikçe antrenmanlarını kulübümüzde yapar. Ağırbaşlı gönüllülüğünü sürdüren iri tıpkısı şampiyondur. Torunlar sürekli Taha’yı soruyor ve onu yaşıt alıyor.”

Yıldızlarda Avrupa ve acun şampiyonlukları mevcut demincek ise eskimemiş yetenekleri güreşe kazandırmak amacıyla çalma döken güreş antrenörü İbrahim Üngör de geleceğin şampiyonlarını yedirmek üzere gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Bir dolaşma Taha Akgül’ün bile antrenörlüğünü yaptığını nâkil Üngör, hele kırsaldaki çocukları güreşe kazandırmak için çaba harcadıklarını vurguladı.

Yoksulluk Yılmaz: “Ahmet Zeyrek ve Taha Akgül’ü afi menent namına gösteriyoruz”

Güreş antrenörü Gaybubet Yılmaz ise güreşte Türkiye’nin lokomotifinin Sivas olduğunu anlatım etti.

Yetiştirdikleri sporcuları güreş terbiye merkezi aracılığıyla kulüplere para aktarımı ettiklerini vurgulayan Yılmaz, “Altyapı yerine görevimizi icra ediyoruz. Ülkemize servet reşit Sivaslı şampiyonlardan burada yetişenler var, Ahmet Zeyrek ve Taha Akgül kadar. Çocuklara Ahmet Zeki ve Taha Akgül’ü gösteriş müşabih adına gösteriyoruz.” şeklinde kuruntu belirtti.

Kulübün 8 yaşındaki sporcusu Ensar Üngör bile ağababa sporu güreşe 2 yıl önceki başladığını söyledi.

Taha Akgül, Özenç Kayaalp ve Cidal İldem’i eş aldığını anlatan Ensar, “Taha Akgül kabil şampiyonluklar kazanıp bayrağımızı savurmak istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sporculardan 16 yaşındaki Yusuf Güvenli Sönmez ise 2 yıl önce güreşe başladığını ve hedeflerinin faziletli olduğunu dile getirdi.

Taha Akgül ve Ikbal Kayaalp kadar benzeri pehlivan tevessül etmek istediğini vurgulayan Yusuf Sakıncasız, “Taha Akgül ismini taşıyan benzeri salonda güreşmek kurum donör.” şeklinde konuştu.

Share: