Sungurlu’da lamba karpuzu hasadı başladı

Çorum’un Sungurlu ilçesinde sabık sene 4 dekar karpuz üretimi denemesi özne taze çiftçiler aldıkları güzel sonuçla bu yıl üretimi 15 dekara çıkarttı.

Karpuz üretiminin Adana, Bafra, Diyarbakır dan ibaret olmadığını, Çorum ve ilçelerinde dahi üretilebileceğini gördüklerini belirten tüvana çiftçiler, “Sungurlu’dahi Kültür Erdemli Mühendisi Melih Basar Bey’in bindi ve danışmanlığı ile bu işi kalburüstü şekilde yürüttük ve hasat zamanımız geldi. Baktat tesisleri karşısında mevcut 15 dekar tarlamız de istihsal yapıyoruz, karpuzlarımız çokça lezzetli. Sungurlu halkımıza dahi bu lezzeti tattırabilmek amacıyla Cumartesi ve Perşembe günleri pazara çıkıyoruz. İlçe manavlarımız ve ilden gelecek pazarcılarımızı Sungurlumuza çağırma ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ekincilik Faziletkâr Mühendisi Melih Basar da, “Sungurlu hoppadak buğday ya üstelik arpa üretim merkezi değil. On şerha kavunun birlikte soğan, çükündür, nohut ve mercimek ekimi oluyordu. Günebakan, tıbbi aromatik bitkiler, akdarı ve lamba karpuzu bunlara eklendi. Danışmanlık desteği ve bilinçli çiftçilikle yapışkan tarıma geçerek Sungurlumuzun çeşitlilikte elan gani yerlere geleceğini düşünmekteyim” dedi. – ÇORUM

Share: