SSB ile ASELSAN, yapay zeka destekli proje anlaşması imzaladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN ortada 1 bilyon 49 milyon teklik bedelci Bireşimli Zeka Destekli Kurnaz KGYS (J/KGYS) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

SSB’den yapılan açıklamaya bakarak, projede teslimatların 2023’te başlaması ve 2024’te tamamlanması planlanıyor.

J/KGYS Projesi kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı takı sahasında mevcut 25 iklim, 109 ilçedeki bin 650 noktada azrail ve anahtar sistemleri kurulacak.

Bu sistemlerden alınan görüntülerin kablosuz bildirişim sistemleriyle aktarılarak, sentetik zeka yazılımlarıyla çözümleme edilmesi, bu sayede cürüm işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılmasını teminen sistemlerin hazırlık edilerek kurulumlarının yapılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında gerekseme makamının belirlediği noktalara kestirmece 7 bin azrail kurulumu yapılacak. Sistemlerden elde edilen verilerin kablosuz enformasyon yöntemleri olan WİMAX ve LTE mimarisi kullanılarak merkeze aktarılması planlanıyor. Ankara ve Balıkesir’de hep 183 noktada LTE mimarisi kullanılarak bilim aktarılması öngörüldü.

Projede akıntı, seçili kayran ihlalinin tespiti, nesne tespiti, güç bulma ve format tespiti, canlı sayımı, eş hareketi yönüne kapalı sapık durumların tespiti, açkı huzur, soy, cephe tespiti, zaman panelli direklerin kullanılması ve kablosuz fon aktarılması kabilinden özellikler öne çıkıyor.

SSB ile ASELSAN ortada yürütülecek projenin toplam bedeli 1 milyar 49 milyon lira adına açıklandı.

Share: