Sonuç dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 birey, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 sevimli hayatını kaybederken, 29 bin 840 yaşama bile yaralandı. Yılın önceki 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güven Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i âdem evladı, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı koyulmak için mecmu 44 bin 179 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 kişi yaralandı, 289 güç da olay yerinde hayatını kaybetti. Yılın ilk 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a bundan sonra. Ağustos ayında en haddinden fazla ilçe trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdemoğlu, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplam 5 bin 128 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 19 yaşama hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. En bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü olarak anahtar kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 çevirici ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da tıpkısı sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi üstelik kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında en yoğun tanıdık sürücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını el, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, gaga boğaz ve kaplamanın ev olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan strateji ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan darp, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı çırağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez gidiş geliş işareti bulunan yerlere çekmek, yolcu ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı belirtmek, alkollü olarak dil görmek, sivri tezelden dil almak, geçme yasağı olan yerlerden saklamak ve hatalı şekilde veya yasak olan yerlere park yeri emretmek?Share: