Sonuç dakika bilim… Çağrı merkezleri üzerinden ancak dışında ayyarlık yapan şebekeye ameliyat (2)

İzmir ve Aydın’de kurdukları çağrı merkezleri üzerinden Almanya ve İsviçre’dahi hayatiyetli yaşlıları dolandırdıkları tespit edilen 31 berbat, 9 ilde düzenlenen operasyonlarla yakalandı.

İzmir Düzenlilik Idarehane Müdürlüğü Dolandırıcılık Bölüm Amirliği ekipleri, anne çevirgeç seviyesinde Almanca alim Türk vatandaşlarından oluşan şebeke üyelerinin, kendilerini polis güçleri evet üstelik adliye görevlisi kendisine tanıtarak, İzmir ve Aydın’daki davet merkezleri üzerinden ulaştıkları Almanya ve İsviçre’üstelik hayatiyetli yaşlıları dolandırdıklarını belirledi.

Çoğunluğunu İsviçre ve Almanya’dan hudut dışı edilmiş evet bile bu ülkelerden değişmez zaman yapmış kişilerin oluşturduğu zanlıların, 26 ayyarlık eyleminden 88 milyon haksız rüşvet elde ettikleri saptandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, ölçülü soruşturma kapsamında, 33 çirkin hakkında bakı kararı verdi.

Ekipler, İzmir ve Aydın’ın yanı sıra Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Adana’bile belirlenen adreslere eş zamanlı hâkim düzenledi. Şüphelilerden 31’i gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda tabanca, şarjör, 428 fişek, baş döndürücü saatler ve 1 milyon liralık mesabesinde döviz ve Türk lirası ile saklı yazı mülk madenciliğinde bile kullanıldığı değerlendirilen bilgisayarlar ele geçirdi.

Emniyette işlemleri bitmeme eden şüphelilerin 310 milyon 387 bin lira değerindeki mal varlıklarına dahi tedbir konulduğu öğrenildi.

Share: