Sonuç an haberi: Lütfü Cidal: “14 Bin 500 Rençper Ailemiz Var. Gücümüzün Yettiğince Hem Ekimine Destek Veriyoruz Hem üstelik Ürünlerini Teknolojiyle Buluşturup, Satışına…

Bilim: Tamer Ardıl Erşin – Alıcı: Kemal Muştulu

Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Çarpışma, “Kol biçemeyen ailelere bir iki üstelik olsa 3-5 dönüm arazisi olanlara soy sop desteği veriyoruz. Basılmış desteği yapıyoruz. Fide desteği veriyoruz ve alım garantili ekim yaptırıyoruz. Malını satamazsan biz alacağız diye bire bir iştirak kurduk, 70 ortaklı. Altında kooperatifler var, onun altında de 14 bin 500 rençper ailemiz var. Bunlara biz, gücümüzün yettiğince hem ekimine bindi veriyoruz hem de ürünlerinin teknolojiyle buluşturup ondan sonraları bunu satışına yardım sağlıyoruz” dedi.

CHP’nin Sivas’ta düzenlediği Şehremaneti Başkanları Çalıştayı sürüyor. ANKA Bilim Ajansı’na konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Cenk, belediye adına  yaptıkları projelere ilişik şunları söyledi:

“Alelhusus rustik kesimdeki inşalar, birkaç tarlası bahçesi olup da bunu takım biçemeyenler haddinden fazla hamhalat bire bir zamanda malını mülkünü satıp birlikte şehre göçen insanlarda üstelik çok meskenet var. Bizim Hatay’birlikte ortalama 75 bin familya, meskenet sınırının dahi altında. Yani yardıma kadın aileler. İşte tığ, bunlara gücümüzün yettiğince hem yakacak, he besin yardımı, kırtasiye yardımı, ruba yardımı kabil birçok yardımı yapıyoruz. Amma biz asıl kırsalda kadro biçemeyen ailelere bir iki da olsa 3-5 dönüm arazisi olanlara sulp desteği veriyoruz. Matbu desteği yapıyoruz. Fide desteği veriyoruz ve kurum güvenceli ilk teşrin yaptırıyoruz. Malını satamazsan biz alacağız diye bire bir müşareket kurduk, 70 ortaklı. Altında kooperatifler var, onun altında bile 14 bin 500 ekinci ailemiz var. Bunlara tığ, gücümüzün yettiğince hem ekimine destek veriyoruz hem da ürünlerinin teknolojiyle buluşturup ondan bilahare bunu satışına yardım sağlıyoruz. Hele Dubai’ye, Almaya’ya ihracatlarımız başladı. İnşallah artık süreç içerisinde de bunu yapmaya bitmeme edeceğiz. Çiftçilerin genişlik çok gravite duyduğu madde, girdi masraflarının çokça efdal olması. Mazottur, benzindir, tohumdur, gübredir, elektriktir, çare kaplamak zorundalar. Tekmil bunlara baktığınız ant, çoğu ant insanlar girdi masraflarını, ürettiği ürünü satarken çıkartamıyor. Bu birlikte onlar için nazik bir mahzur. Biz bu nedenle gurur güvenceli kavil yapıyoruz. Satamayan ailelere. Öyle olunca dahi çok şen bir şekilde üretime katkı sağlayıp, en azından yılda 2 misil işaret alma imkanları oluyor. Çünkü Hatay’dahi yaz mevsimi tafsilatlı olduğu üzere iki defa insanlar üretim yapabiliyor. Bu de onların ailesine bütçesine ulama sağlıyor.”

“HATAY, ADANA, MERSİN’DE KUYUMCULUKTA GENIŞLIK İLERİ ŞU ANDA SIĞINMACILAR”

Hatay’daki sığınmacıların dirim koşullarına değinen Çarpışma; şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gelen sığınmacılara, Avrupa Birliği’nden birlikte destek geliyor. Değişik vakıflardan Konfedere Milletler’den, sayın Cumhurbaşkanımız dahi ’40, 50 milyar dolar’ verdiğini söylüyor. Nakız hakeza olunca tıpkısı de onlar kendileri çalışıyor. Çokça geçim derdi çektiklerini düşünmüyorum. geçim derdi asıl bizim insanımızda. Çünkü bizim insanımız sağlığına, gıdasına, barınmasına, seçme şeyine mülk ayırmak zorunda. Bunun amacıyla üstelik faaliyet zorunda ama harıldamak üzere üstelik her devir istediği şekilde karnını doyuracak, bilcümle ihtiyaçlarını giderecek maddi kazanç elde edemiyor. Ama sığınmacıların dışarıdan mevrut benzeri kaynağı var. Sağlıktır, maaş bağlantısıdır… Gelirleri olduğu amacıyla bir bile iş imkanları var. Ucuza çalışabiliyor. Bir Nice kazanç vermeden esnaflık yapabiliyor. Kuma olup yapım işine girebiliyor. Örneğin Hatay, Adana, Mersin’de asıl kuyumculukta yeryüzü ileri şu anda sığınmacılar.”

“75 BİN AİLEYE FUKARALIK SINIRININ DAHI ALTINDA”

Hatay’daki yurttaşların yoksulluğuna dikkat calip Kavga, “75 bin ev epey da meskenet sınırının dahi altında. İhtiyaçlı aileler. Amma hepsine bizim anca süper bindi verme gücümüz bulunmayan. Zira bakım bile yarmak ve yapılması müstelzim rutin hizmetleri da fethetmek zorundasınız. Tüm bunlarla alay malay ihtiyaç sahiplerine bindi atfetmek zorundasınız. Başkaca taşımacılık sistemi bizde çarçabuk bir lahzada bütünü özeldir. Ego özellikle belediyeyi sokmadım. Çünkü haddinden fazla minibüsçü, otobüsçü esnafı vardı. Buraya de destek veriyorsunuz zira süt maliyetleri almış başını gitmiş durumda. Alelhusus 65 yaş üzerindeki, tutkun olanlar, meccani binen insanların parasını birlikte eğlemek üzere hükümet az buçuk devletin kaynaklarından bindi veriyor amma elverişsiz. Belediye olarak bile yüklemek zorunda kalıyorsunuz. Zira onlar çıktı transport sisteminin yükünü kaldıramaz oluyorlar. Hal hakeza olunca onlara birlikte destek vermeniz gerekir. Bindi alması müstelzim kesimler Türkiye’bile tedricen artıyor. Bu üstelik alelade üstelik meskenet, yetersizlik anlamında gelecek adına bizi düşündüren sunu koskocaman sorunlardan bire bir tanesi” diye konuştu.

Share: