Son dakika haberleri! İzmir merkezli arsıulusal ayyarlık operasyonu: 88 milyon liralık algın

İsviçre ve Almanya’bile canlı yaşlı vatandaşları arayarak kendilerini İsviçre yahut Almanya polisi kendisine tanıtarak 88 milyon teklik hastalıklı işleyen şebekeye yönelik İzmir merkezli 8 ilde gerçekleştirilen uluslararası ayyarlık operasyonunda 31 erkek gözaltına alındı. Şüphelilerin 313 milyon 87 bin teklik değerindeki mülk varlıklarına de ahali konuldu.

İzmir İl Güven Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ayyarlık Sektör Amirliği ekiplerince yapılan çalışmalarda, “Yanlışlık İşlemek Için Örgüt Inşa Etmek, Nitelikli Dolandırıcılık ve Suçtan Kaynaklanan Para Varlığını Tezkiye” suçlarına ait adına düzenlenen sormaca çerçevesinde; alelhusus İsviçre ve Almanya ülkelerinden hudut dışı edilen ya dahi kesme ahit eden Almanca diline hakim Türk vatandaşlarından oluşan değişik grupların ilimizde davet merkezi ve tıpkı isimler ile hareket yeri kurdukları, hisse senedi yerinde bilgisayarlar aracılığı ile temin etmiş oldukları verilerden debi ederek genelde İsviçre ve Almanya’de güçlü buğulu vatandaşları aradıkları ve kendilerini İsviçre ve Almanya polisi yahut adliye görevlisi kendisine tanıtmak sureti ile vatandaşları dolandırdıkları tespit edildi.

88 milyon teklik cılız yapmışlar

Dolandırıcılık Fasıl Amirliği ekiplerince yapılan maharet say sonucu toplanmış 26 ayyarlık eylemine karıştıkları ve 88 milyon TL mağduriyete etmen oldukları belirleme edilen 33 şüphelinin yakalanmasına yönelik zaman İzmir merkezli Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa, Okumuş ve Adana illerinde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda 31 sakil yakalandı.

Yüz milyonlarca teklik para varlıklarına halk konuldu

Ameliyat neticesinde yapılan aramalarda; 1 tabanca, 1 şarjör, 428 mermi, pahalı saatler ve hep 1 milyon lira değerinde döviz ve Türk Lirası ile Görgülü’ın Kuşadası ilçesindeki Call Center’da yapılan aramada üstelik bilgisayarlar ve Almanca dokümanların beraberinde Bitcoin madenciliğinin kürtaj sisteminde kullanılan 16 adet ekran, 4 sayı işlemci ele geçirildi. Şüphelilerin 313 milyon 87 bin teklik değerindeki mal varlıklarına dahi umum konuldu.

Operasyonla ilgilendiren soruşturmanın sürdüğü öğrenildi. – İZMİR

Share: