Son dakika bili | İzmir Adliyesine yönelik saldırıda bombaları getirdiği argüman edilen sanık yargılanıyor

Polis memuru Fethi Sekin ile adliye personeli Musa Fert’ın martir olduğu İzmir Adliyesine yönelik terör saldırısında makbul patlayıcıları otobüsle İzmir’e getirip teşkilat mensuplarına doğrulama ettiği öne sürülen Suriye uyruklu Tutamak Hıso’nun yargılanmasına bitmeme edildi.

İzmir 18. Yoğun Ukubet Mahkemesindeki davanın duruşmasında, tutuklu sanık Tutamak Hıso ile avukatı hazır bulundu.

Sanığın Suriye’den komşusu olan ve İzmir’e geldiğinde evinde kaldığı R.H, şahit kendisine dinlendi.

Sanığın İzmir’e geldiğinde sosyal medyadan namına ulaştığını belirten R.H, “‘Sizde konuk gelmek istiyorum’ dedi. Yanı Sıra 1 birey elan olduğunu söyledi ancak ben onu hatırlamıyorum. Misafir olarak yanımızda 1 tün kaldı. Evde kaldıktan sonraları Kanıt ile Kemeraltı’na gittim. Orada yanımdan ayrıldı. Aynı elan görmedim.” dedi.

Maznun Hıso dahi R.H’nin evinde 1 geceleyin kaldığını sonradan bile İzmir’üstelik gezdiğini, peşi sıra tıpkı arkadaşının evine gittiğini belirtti.

Terör örgütü ile tek alakasının olmadığını savunan Hıso, “Sülalemde ve ailemde kimsenin terörle bağlantısı bulunmayan.” diye konuştu.

Cumhuriyet Altını savcısı, tema kalkmak için süre istek etti.

Mahkeme başkanı, sanığın tutukluluk halinin devamına değişmeyen verip duruşmayı 8 Aralık’a erteledi.

Davanın geçmişi

İzmir Adliyesi C Blok girişinde 5 Karı 2017’dahi bombalı miftah ve mufassal namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda 2 teşkilat mensubu etkisiz ayla getirilmiş, teröristlerle çatışmaya giren gidiş geliş polisi Fethi Sekin ile adliye çalışanı Musa Fert martir ergin, 19 hayat yaralanmıştı.

Olayda geçer not otomobilleri gerçekleştirme eden ve 1 Sülale 2017’dahi Hakkari Esendere Sınır Kapısı’ndan yetersiz dışına çıktığı tayin edilen Abdulkahar Karasaç ile irtibatı olduğu argüman edilen İsa Kavi yakalanmış, için dava açılan Güçlü, önce duruşmada boşaltma edilmişti.

Henüz yakalanamayan Karasaç hakkında kırmızı yıllık çıkarılmıştı.

Saldırıda makbul mühimmatları, saldırıdan 6 kamer evvel Mardin’den İzmir’e taşıdığı ve teröristlere konfirmasyon ettiği öne sürülen Delil Hıso bile Suriye’birlikte yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Hıso hakkında hazırlanan iddianamede, “Devletin birliğini ve mevki bütünlüğünü uydurmak” ve “amme görevlisini kasten vurmak” suçlarından 3 kat ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası istenmişti. Maznun için 19 posta “bile bile cerh” ve 24 kez “patlayıcı bap kullanarak mala uymazlık ödeme” ve 1 nöbet üstelik “amme malına engel çevirmek” suçlarından dahi cezalandırılması rica edilmişti.

Share: