Sökel ve sökel yakınlarına ilkokul engelsiz otel konforunda ücretsiz bakım

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 8 katlı sökel ve hasta yakınları misafirhanesi, 2022 yılında 59 bin 708 parasız ve yakınını ilkokul açıkça otel konforunda ücretsiz misafir etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, marazlı ve sökel yakınları amacıyla 2017’dahi faaliyete aldığı 8 kıvrım misafirhaneye konuk olan vatandaşlara ücretsiz tahaffuz hizmeti vermeye bitmeme ediyor. Misafirhane, 136 boşluk 391 yatak kapasitesi ile Türkiye’deki bulunan örnekleri beyninde arz çokça kontenjanlı misafirhane olma özelliği taşıyor. Mekân el ve ilçelerden tedavi üzere kente gelen ve kalacak yeri olmayanların ücretsiz kalabildiği misafirhanede 2022 yılında 59 bin 708 can ağırlandı. Otel konforunda bakım sunulan misafirhanede kalan parasız ve yakınları üzere revir, mescit, içtimai servis, ücretsiz kahvaltı, akşam ezanı yemeği ve öz hizmeti verilirken, cemi teçhizatlı çamaşırhanede kıyafetlerini ücretsiz yıkayabilen misafirler, katlarda bulunan ütü odalarında üstelik ütülerini yapabiliyor. Içtimai Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı hastalanmış ve hasta yakınları misafirhanesini 14 personeli ile ağız ağıza ücretsiz bakım veriyor. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mehabetli İhsan Akarsu, Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Maraba, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ensari Erdem misafirhanede incelemelerde bulundu.

Hasta ve züğürt yakınlarına ısıdam yuva

İncelemelerin ardından açıklama eden Vali Su, “İlimizde sayrı ve hasta yakınlarına yönelik, mehabetli bire bir hizmeti misafirhanemizde namına getiriyoruz. Bura 391 yatak kapasiteli misafirhanemiz yer dışında yahut ilimizin ilçelerinden gelen tutkun ve marazlı yakını yerine ilimizdeki hastanelere gelen vatandaşlarımızı burada mihman ediyoruz. Denk verirsek Adıyaman’dan mevrut ayrımsız hastamız burada kimyasal tedavi görüyor, bu müddet ortamında hastamıza ve refakatçisini burada mihman ediyoruz. Bu hizmetimiz ihtiyaç sahibi ailelerimize yöneliktir. Yeme, içmece, ibadetleri, çamaşır yıkama, ütü kadar tamlık işlemlerini burada temin ederek yararlı dualarını almak için gayret gösteriyoruz. 2022 yılında kısaca 59 bin 708 vatandaşımız buradan faydalandı ve faydalanmaya devam ediyor. Burada ihtiyaçlarının giderileceği güne büyüklüğünde misafir ediyoruz ve tamamen ücretsiz büyükşehir belediyesi kendisine tamamını biz karşılıyoruz. Rağbet icap kim vatandaşlarımız daha birkaç parasız olsunlar ihtiyaç duymasınlar amma biz gerekseme duydukları tam 7 dönüş 24 saat burada gitmek için varız” dedi.

“Özlük evimiz gibi rahatız”

Şanlıurfa Ceylanpınar’dan 4 aydır kızının tedavisi üzere Diyarbakır’birlikte mütezayit Ömer İnce, bu süreçte misafirhanede kaldığını ve çok mutlu olduğunu dile getirdi. İnce, “Kızımın hastalığından yağlık Şanlıurfa’dahi KVC bölümü olmadığı amacıyla bizi Diyarbakır’a sevk ettiler. Kızım ağır sıklet duygu hastası 4 aydır burada hastanede yatıyor. 4 taban yakındır burada eşimle beraber kalıyoruz. Salim olsunlar eşimle beraber özel odada kalıyoruz, burada çalışan rüfeka bize çokça mail davranıyorlar, öz evimizdeymişiz üzere hissediyoruz. Değme cins saffet yardımcılığı yapıyorlar, odalarımız iyi, hamam. Sabahleyin çok şükür kahvaltı ve akşam yemeği çok ferah. Burada giysilerimizi yıkatıyoruz, arı sili ütülü şekilde alıyoruz. Tanrı razı olsun, haddinden fazla memnunuz. Dışardan gelip dahi açıkta kalmadığımız üzere haddinden fazla mutluyuz” diye konuştu.

Adıyaman’dan mevrut amansız hastalık hastası Fahriye Zerut, 2 aya yakındır Diyarbakır’de tedavi gördüğünü ücretsiz kaldığını vurgulayarak teşekkürlerini aktarıp, mebzul insanların kem olmamasını diledi. – DİYARBAKIR

Share: