Skolyoz hastası çocuk Bitlis’te tedavi edildi

Bitlis’te omurgasındaki eğrilik zımnında yüklülük cıvıl cıvıl 14 yaşındaki hasta, 3 saat süren ameliyatla sağlığına kavuştu.

Irak’ta ailesiyle kıvrak 14 yaşındaki kız çocuğu, skolyoz hastalığı zımnında ailesi aracılığıyla Bitlis’e getirildi.

Tatvan ilçesindeki hastanede kontrolleri yapılan hastanın omurgasındaki çarpıklık, 3 saat süren başarılı ameliyatla düzeltildi.

Ekibiyle alay malay ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Deniz Akbulut, Irak’tan mevrut 14 yaşındaki kız hastanın ailesinin henüz evvel cerrahi müdahale olan tıpkı hastalanmış vasıtasıyla kendilerine ulaştığını anlattı.

Skolyoz, kural protez, deformite tashih ameliyatları yapan bire bir grup adına çalıştıklarını belirten Akbulut, “Hastamızda yaptığımız taharri, istikşaf ve röntgen analizlerinde beldeki eğiklik hastalığını tayin ettik. Ailesine muktezi bilgileri anlattık. Başarılı bir faaliyetler gerçekleştirdik. Sırtı şuanda gösterişsiz olan hastamız imdi fizik tedaviyle toparlanmaya başlayacak. Bu ameliyatın Bitlis amacıyla önemi ilk kez burada yapılıyor olmasıdır. Skolyoz hastalığı ve omurgasında eğriliği olan hastaların İstanbul’a, Ankara’ya veya eksantrik yerlere gitmesine ister namevcut.” diyerek konuştu.

Hastanın annesi Vıyan Abdulhaleg Sardar ise pespaye yaşlardan beri sektör ve kafa ağrıları olan çocuğunu ülkelerinde ve birçok yerde hastaneye götürdüklerini fakat tedavi edilemediğini söyledi.

Hastanın babası Nureddin Sardar dahi akrabaları ve arkadaşları yoluyla Türkiye’deki doktorlara ulaştıklarını belirterek, “Faaliyetler liyakatli geçti, çocuğumuzun durumu mebzul. Burada bizimle çok ilgilendiler, herkese teşekkürname ediyorum.” şeklinde konuştu.

Share: