Sivas haberleri! CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sivas’ta “Belediye Başkanları Çalıştayı”nda konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarının bilcümle engellemelere rağmen, gün yazdığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Sivas’ta tıpkı düğün salonunda planlı “Belediye Başkanları Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, Anadolu’nun göbeğinde tarihinin acılarına, sevinçlerine tıpkısı anlamda kuma olan aynı kentte bulunduklarını belirtti.

Sivas’ın 8 bin almanak tarihinin olduğunu nâkil Kılıçdaroğlu, “8 bin yıllık bayrı bire bir kentte güruh ayırmak güzelce ayrımsız özdek. İnsanları fena hâlde, mıhlı, tutarlı, diyalog kurabiliyor ve konuşabiliyorsunuz. Rahat tıpkısı şehir, tıpkısı zamanda acılar ve sevinçler yaşamış. Nedeniyle böyle ayrımsız kentte bilcümle birlikte hem Türkiye’nin sorunlarını fasletmek, sorunların çözümüne ait düşüncelerimizi aktarma etmek ve bir zamanda sizleri dinlemek için da iyicene aynı müstevi.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Sivas’ın Asuman Medresesi, Çifte Minareli Medresesi, Şifaiye Medresesi, Ulu Cami ve Buruciye Medresesi gibi tarihi eserlerinin bulunduğunu dile getirerek, “Olağanüstü, internete girip ‘Acaba Sivas’ın tarihi nedir’ diye yazdığınızda tıpkı bilgilik kadar bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bittabi ki Sivas’ın aşıkları birlikte Aşık Veysel, onu da rahmetle analım, Anadolu’nun kültürünü takkadak Anadolu’ya değil kamu dünyaya tanıtıcı aynı geleneği de yeniden Sivas’ta görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sivas’ın Milli Kurtuluş Savaşı’nın balaban merkezleri beyninde vadi aldığını belirterek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Haziran 1919’dahi şehre geldiğinde Nutuk’taki ifadelerini okuyan Kılıçdaroğlu, Sivas’ın milli halas hareketinin temel felsefesinin belirlendiği site olduğunu söyledi.

“Sandığa giderken evlatlarınızı düşünün”

Kılıçdaroğlu, böylesine fena hâlde ayrımsız kentte derinti yapmanın kendileri amacıyla serencam mertebe eke ve kızıl olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sivas Kongresi’nin CHP’nin önceki kongresi olduğunu üstelik Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk yaptığı fücceten çok konuşmada anlatım etmiştir. Bu büyüklüğünde fena hâlde, bu kadar altın kadim kentin zarfında bulunduğu tablo nedir? 21. yüzyıldayız, Milli Halas Savaşı’na şehadet yapmış, ilkelerini belirlemiş olan bire bir kent, zaman hani pozisyondadır? Türkiye nasıl büyük sorunlar yaşıyorsa o sorunların bire bir intaç fazlasını Sivas ve Sivaslılar yaşıyor, acıdır amma gerçektir. Sivas’ta oyumuzun düşük olduğunu biliyorum, aynı mebus çıkardığımızı birlikte biliyorum. İki uray başkanımız vardı, İmranlı belediye başkanımızı Allah yağmur eylesin koygun tıpkısı gidiş geliş kazasında kaybettik ve aynı belediye başkanımız var. Sivaslı kardeşlerimin düşünmesini isterim, bugün içre bulunduğunuz menfi şerait sizin kaderiniz mi acep? Oy verdiniz, destek verdiniz. O ant şu soruya her Sivaslı kardeşimizin yanıt vermesi geçişsiz, ‘Ey kuvvet, sana rey verdik, çok sayıda milletvekili verdik. Bu Sivaslı illet Sivas’ta tevakkuf etmek istemiyor, hastalık iri kentlerin varoşlarına gidip tutunmaya çalışıyor?’ Sunma çokça köye eş olan tek il Sivas ama bu Sivas hangi hikmetse büyükşehir belediyesi olamıyor çünkü nüfusunu tutamıyor. O ant buradan hep Sivaslılara davet etmek benim boynumun borcudur. Canan Sivaslılar, rey verdiniz eyvallah başımın konusunda, illet oy verdiniz diyerek eleştirmiyorum amma sandığa giderken düşünün, evlatlarınızı düşünün, Türkiye’yi düşünün, köylerinizi düşünün. Tıpkısı kayırıcı doğduğu, yaşadığı kentte abat olmak icap, doğduğu kentte mutlu olamayıp dahi aksiyon bulamayıp bile büyük kentlerin varoşlarına eğer sizi itiyorsa aynı sav var demektir, benzeri derdimiz var demektir. Bu sitemimi dile ifade etmek zorundayım, çünkü bu çözülemez bire bir sav değildir.”

Anadolu’nun içerisinin boşaldığını ısrarla dile getirdiğini anlatım eden Kılıçdaroğlu, fabrikaların kapandığını, çiftçilerin üretemez halde olduğunu, köylünün toprağına, arazisine, hayvanına küstüğünü aktardı.

Kılıçdaroğlu, çiftçinin ve beslediği hayvanının aç olduğunu söyleyerek, “Hakeza bire bir düzlem varken seçkin birimizin oturup düşünmesi geçişsiz. Amiyane vatandaşın, şehremaneti başkanının, muhtarın, kanaat önderlerinin, ticaret odası, esnaf odası başkanlarının birlikte düşünmesi geçişsiz, esnaf kardeşlerimin de düşünmesi lazım.” dedi.

“Kullanılmamış tıpkı anlayışın hâkim olması lazım”

Henüz erinçli ayrımsız Türkiye’bile yaşanılması üzere yıpranmamış aynı anlayışın hâkim olması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Politika zenginleşme aracı değildir. Sivaslı kardeşim sana söylüyorum, Türkiye’dahi faal bütün vatandaşlarım sizlere söylüyorum, yöntem zenginleşme aracı değildir. Halkın oylarıyla milletvekili olan, bakan olan, başvekil veya cumhurbaşkanı olan kim olursa olsun, halkın oylarıyla aynı makama gelmişse halka harıldamak amacıyla dirimsel, kalkınmak için oraya gelmez. Bu anlayışı tagayyür etmek zorundayız. Bire Bir yüzyılı devirdik, ikinci yüzyıla giriyoruz. Tıpkısı yüzyılın bize bıraktığı miras nedir? Komşularımıza bakalım, hepsiyle kavgalıyız. Kullanılmamış tıpkı mezhep bakir ayrımsız içtihat, ahlakı temelde yükselen benzeri anlayışı kastediyorum. Erdemden, irfandan, bilgiden, birikimden bahsediyorum. Üniversiteleri vukuf üretmeyen tıpkı ülkenin büyüme şansı yoktur, teknolojinin gelişmediği tıpkı ülkede siz dünyayla rakiplik edemezsiniz ve zımnında her birimizin oturup düşünmesi geçişsiz. Eğer aynı siyasetçi bayram veriyorsa verdiği sözü yerini getirmesi lazım, işin kuralı budur. Hesabına getirmiyorsa halkın önüne çıktığı devir hangi gerekçeyle adına getirmediğini oturup anlatması lazım. ‘Sözü verdim amma yapamadım’ demesi lazım.”

“Sivas’ı torbada keklik görüyorlar”

Sivas’ı Karadeniz üzerinden Anadolu’evet bağlayacak Geminbeli Tüneli ile Malatya yolu üzerindeki Yağdonduran Tüneli’nin saraka verilmesine karşın yıllardır açılamadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bunların Sivas’ı filan sevdiği namevcut, Sivas’ı çantada keklik görüyorlar. ‘Hiç hizmet götürmesek birlikte nasılsa Sivaslı bize görüş verecek’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Sivas’ın Türkiye’da yeryüzü çok köye ehil site olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Sivas’ın 1233 köyü var. Sivas merkezde, Divriği’de, Yıldızeli’nde, Hafik’te ‘bakir meslek yapacağız’ diyerek 22 okulu yıkıyorlar. Asıl dahi atılmamış, ‘ihalesini yapacağız’ diyorlar. Buradan Sivaslı kardeşlerimize sesleniyorum, önünüze YANLIŞSIZ Parti’li yahut MHP’li benzeri mebus gelirse şurası söyleyin, ‘Kardeşim, Kemal Kılıçdaroğlu dedi kim, ‘Yapamadığınız 22 okulun temelini birlikte biz atacağız, biz yapacağız. 6 kamer süresince bu karye okullarının tamamını halka doğrulama edeceğiz’ bunu söylüyorum. 2 yıldır yapamıyorlar, okul ya bu ekol, neden yapamıyorsun? Aynı kudret meslek yapmaktan vazgeçmişse ‘Türkiye’yi ortaçağ karanlığına sürükleyeceğim’ demektir. Gelişigüzel esas, ağababa çocuğunun bereketli bir eğitim bilimi almasını ve okumasını icap. Halkın değimiyle büyük koca olmasını icap.”

Sivas’taki Demir Polat Fabrikası’nın akıbetinin uzun hayvan hikayesine döndüğünü aktaran Kılıçdaroğlu, fabrikanın çalışmaması dolayısıyla binlerce insanın kıygın olduğunu, Kavim İttifakı namına kudret olduklarında bu fabrikayı kamu namına alarak çalıştıracaklarını ifade etti.

“Evcil yönetimlerde ruz yazıyorsunuz”

Kılıçdaroğlu, Ankara-Sivas hızlı katar seferlerinin elan başlamadığını bile aktararak, şunları kaydetti:

“Aceleci katar. Geldiler, alay verdiler, 2019’bile gelecek diyerek. 2019, 2020, 2021, 2022. Nerede bu? Sivaslı kardeşlerimize çıplak ve açık söylüyoruz, bunlar sizden oy almak amacıyla gelip mikrofonların önüne çıkıyorlar, size yalan söylüyorlar. Kâfi be kardeşim, bu kadar yalanın dahi ardı sıra gitmeyin. Yapıyorlarsa yapsınlar, ne yaptılar diyerek ellerinden markajcı mı var? Engel olan mı var? Sivaslı kardeşimin sorması geçişsiz, ‘2019’de bayram verdin kardeşim, nerede tamam bu şimendifer? Bir birlikte benden fikir istemeye geliyorsun’ demesi geçişsiz. Var olan erk, uray başkanlarımızı ayrı aynı yere koyuyor, ayrı benzeri yere derken sizi antagonist kabilinden görüyor. ‘Nasıl bunları engellerim’ diyor. Bunlar zahir vatandaşa bakım edilemez hale getirilebilir, bunun arayışı zarfında. Ama sizler sıhhatli olun, hep belediye reisi arkadaşlarım hep engelleri aşarak halka bakım ediyorsunuz, hepinize istekle teşekkürname ediyorum. Henüz evvel söylemiştim, bütün engelleri aşıp bölüt bakım ika konusunda olağanüstü çabalama harcayan şehremaneti başkanlarımız, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yerel yönetimlerde tıpkısı sıra yazıyorlar, tarihimiz hayırlı iyi olsun diyorum.”

(Sürecek)

Share: