Şırnak’taki petrol keşfine ait Nazır Fatih Dönmez’den heyecanlandıran izah: Akıbet dönemin bildirme büyüklerinden biri tür

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı televizyon programında gündeme ilişik açıklamalarda bulunurken, Şırnak’ta yapılan yer yağı keşfiyle ilişkin konuştu. Bölgede tahminî 1 yıldır sismik araştırmalara yoğunluk verildiğini tamlayan Dönmez, “Hamdolsun askerlerimizin, düzenlilik personelimizin orada çıktı terörü temizlediği bölgelerde şimdi sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günlük 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“KARADA YAPILMIŞ EN BÜYÜK KEŞİF OLABİLİR”

Gabar Dağı’nın tıpkısı eksantrik bölgesinde planlı sismik çalışmaların da tamamlanmak için olduğunu kaydeden Dönmez, “Orada sezinleme gayeli sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Kâh rakamlar artikülasyon ediliyor ama netleştirmeden de afişe etmek istemiyoruz. Zira aynı nicelik telaffuz ettiğimizde doğruluğuna emniyetli olmamız lazım amma ümitliyiz açıkçası, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda bile göreceksiniz son dönemde karada işlenmiş yeryüzü büyük keşiflerden birisi olanaklı. Bunun üzere az buçuk daha zamana ihtiyacımız var. Biraz elan bekleyelim. Icraat tamamlanınca inşallah onu üstelik açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

“GÜNLÜK 65 BİN VARİL YER YAĞI ÜRETİYORUZ”

Bakan Dönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Orada şu anda 4 kuyuda istihsal var. Beşinci kuyuda araştırı tamamlandı. Ihvan üretime alacaklar. Oradaki günce üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Olur Türkiye’nin toplanmış üretimi hangi kadar? Tığ 1200 kuyudan günce 65 bin varil yer yağı üretiyoruz. Bu sahaya ait rezerv tayin çalışmaları tamamlandıktan bilahare birçok kuyu daha açabiliriz. Buna bakacak arkadaşlarımız.

“PETROLÜN KALİTESİ İYİ”

Petrolün kalitesi üstelik oldukça mebzul. Zımnında bizim o bölgede az buçuk daha yoğunlaşmamız gerekiyor. Sondaj ekiplerimizi o bölgeye yönlendirdik. Onlar birlikte inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ilişkin rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız.

YUSUFELİ’NDEN YILLIK 5 MİLYAR LİRA GELİR

Yusufeli Barajı şu anda akarsu tutmaya başladı. 568 megavatlık oturmuş güce erbap. Yıllık 1,7 milyar kilovatsaat civarında cümbüş üretimi yapabilecek. Orası kabaca 2,5 milyon insanımızın elektriğini biricik başına karşılayabilecek ayrımsız potansiyele topluluk. Yıllık 5 bilyon liralık civarında bire bir geliri olacak.” diye konuştu.

KENDİSİNİ 7 YILDA AMORTİ EDECEK

Yusufeli’dahi baraj zımnında bölgenin taşınması, şeş bina ve konutlara harcanan paranın yaklaşık 35 milyar lira olduğuna işaret eden Bakan Dönmez, projenin kendisini 7 yılda amorti edeceğini söyledi.

Share: