Şırnak’ta HEM kurslarından sene içerisinde 97 bin kursiyer faydalandı

Şırnak’ta yıl içerisinde El Eğitimi Merkezleri (HEM) bünyesinde el genelinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyer yararlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Apiko, kentteki merkezi gezdi, kursiyerlerle sohbet etti.

Hazır, sene içerisinde merkezler bünyesinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyerin faydalandığını söyledi.

Kent merkezi ve ilçelerdeki merkezlerde kurulan koca merkezlerinde kadınların ürettiği ürünlerin satışının gerçekleştiğini belirten Süslü, şunları kaydetti:

“Merkezlerimizde, okuma yemeni, şal-şapik, sergi, tutma yetiştirme kursları kabilinden onlarca kursumuz var. Istihsal ve istihdama yönelik ağırbaşlı çalışmalarımız var. Bugün iz liselerimiz üretimevi üzere istihsal yapıyor. Şal-şapik atölyemiz daraç dışına ihracat yapıyor. 540 bin nüfusunun 5’te biri ahali eğitim bilimi merkezlerimizden faydalanıyor. Bu haddinden fazla sakil tıpkısı miktar ve bu rakamı tasarruf etmek istiyoruz.”

Vatandaşların merkezlerde oluşacak taleplerini de karşılamaya amade olduklarını rapor eden Hazır, istihsal ve istihdamın önemini bildiklerini, Il talimatıyla çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Derli Toplu, “Hep umum yetişek, mesleki eğitim bilimi merkezlerimizde ve çığır liselerimizde tek amacımız üretim ve istihdam olacak. 2023’te çok pahal aynı rakama ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Share: