Şırnak’ta çağ kesen KBRN tatbikatı

Şırnak’ta kan kesen KBRN tatbikatı

ŞIRNAK Şırnak Habur Eksen Kapısı’nda, İl Kıran ve Müstacel Nitelik Müdürlüğü yoluyla, “Kimyevi Dirim Bilimsel Radyolojik Çekirdeksel tatbikatı” gerçekleştirildi.

AFAD’ın yanında İl Keyif Müdürlüğüne bağlı Ulusal Iyileştiren Kurtarma Ekibi ve 112 Ivedi Afiyet, Şırnak Belediyesi İtfaiyesi, İl Bitirmiş Komutanlığı, İl Inanma Müdürlüğü, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Kızılay görevlileri, AFAD Gönüllüleri ve Habur Temel Kapısı Gümrük Kayırma personelleri başlamak için 12 kurumdan 120 personel görev aldı.

Senaryoya bakarak, 112 Ivedili Çağrı Merkezine Nitrik Asit hamile aracın kaza yaptığı ihbarında bulunuldu. Bunun üstüne gerekli eş güdüm sağlanarak ilgilendiren kurumlar olaya şaka etmek amacıyla Habur Temel Kapısına derk etti. Engelleme ekiplerince gerekli kez, yer ve düz güvenlik önlemlerinin alınmasıyla koruyucu üst giymiş kurtarma personeli vasıtasıyla nitrik asitten etkilenen 3 yaralıya engelleme edilip arındırma işlemleri gerçekleştirildi. Peşi Sıra yaralıların afiyet ekiplerince esenlik kurumlarına sevki sağlandı. Manevra, kimyasaldan kirlenmiş bölgede fariza eden istirdat personeli ve arazinin temizliğiyle tamamlandı.

Tatbikatı izleyen Silopi Kaymakamı Cihat Çalıştırıcı, “2022 yılı tatbikat yılı namına zar edilmişti. Bölgemizin en ciddi noktasında 2022 yılı sona ererken, hareketli tıpkı manevra yapıyoruz, çok hususi benzeri tatbikat yapacağız. Habur Cızık Kapısı temas dönem kalan ticaret hacmiyle günce otalama 4 bin ila 5 bin aracın giriş sorti yaptığı aynı çizi kapısıdır. Bunun yanı sıra günlük 15 bin yolcunun da girişi sağlandığı çok cesim bire bir merkezdir. Haliyle artan gidiş geliş yanında riskleri da getiriyor. Bu anlamda gümrük teşkilatımızın, emniyetimizin amacıyla vatandaşlarımızın güvenliği haddinden fazla heybetli tıpkı seviyededir. Bizde yer düzlük öz tatbikatlarımızı yapıyoruz amma bu ölçekte tıpkı tatbikat, personellerimize koca ayrımsız deneme sağlayacaktır” dedi.

Şırnak İl Afet ve Müstacel Genişlik Müdürü Utkulu İşlek bile, “Şırnak ilimiz amacıyla benzeri ilki gerçekleştirdik. Habur Çizgi Kapısı Türkiye’nin sunu şişman çizgi kapılarından ayrımsız tanesidir ve Şırnak toprak sınırları ortamında bulunmaktadır. Kestirmece günde 4 bin ila 5 bin aracın methal-çıkış yaptığı Habur Eksen Kapısı’nda değme çeşit husus haiz vesait bulunmaktadır. Bu maddelerin içre kimyevi madde kadar ayrımsız bando kısık maddelerinde taşındığını bildiğimiz amacıyla burada çalışanlar amacıyla tıpkı farkındalık oluşturmak adına Kimyasal Biyolojik Radyolojik Çekirdeksel tatbikatı gerçekleştirdik. Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Nükleer tatbikatı çerçevesinde nitrik asit hamile bire bir tankerin kaza yapması onucu etrafa yayılan kimyevi ajanlara müdahale edilmesi. Irak- Suriye sınırında sınırın akim noktasında Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Çekirdeksel tatbikatı gerçekleştirmemizi çok manalı buluyorum. Burada etkin yüzlerce gümrük sıyanet personellerimiz için farkındalık oluştu. Toplamda 12 gelgel, 120 personelle Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Nükleer tatbikatı gerçekleştirdik” ifadelerinde bulundu.

Share: