Şırnak Valiliği ve GAP İdaresi ortada 33 milyonluk protokol imzalandı

Şırnak Valiliği ve GAP İdaresi arasında 33 milyonluk protokol imzalandı

ŞIRNAK – Şırnak Valiliği ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında 2022 yılı projeleri üzere imza töreni düzenlendi.

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Güneydoğu Rum Bölgesi Kesim Kalkınma İdaresi Başkanlığının desteğiyle 2022 yılında Şırnak ülke ve ilçelerinde uygulanacak olan hep 33 milyon TL bütçeli 3 projeye ilişkin tören düzeni, Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, GAP İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral tarafından imzalandı.

Şırnak yer ve ilçelerinde uygulanacak ‘Var Olan Bağların Geliştirilmesi Projesi’, ‘Tarımsal Üretimde Akarsu Kaynaklarının Mübarek Kullanılması ve Nişane Çeşitliliğinin Arttırılması 1. Safha Projesi’ ve ‘Kırsalda Istihsal ve İstihdam İçin Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’ ile ait yorum ve bilgelik alışverişinde bulunuldu.

Şırnak Valisi Osman Âlim, “Bölgemizin kalkınmasında çok önemli meydan markajcı, GAP İdaremizin bölgemiz genelinde ve ilimiz özelinde verdiği destekleri çokça anlamlı buluyoruz. Çünkü kalkınma dediğimiz olgu, yemeden içmeden toprak bazlı değil, mıntıka bazlı olmalı. Bunun içerisine havzalar da olabiliyor. Şayet hakeza aynı kalkınma modeli ortaya koymamışsanız kalkınma ile ilgilendiren yapmış olduğunuz çalışmalar yarım kalıyor. İlimiz çıktı gelişigüzel yönü ile mütebeddil, gelişen ve potansiyelini bundan sonra kullanmaya başlamış bir diyar. Bugün kim projeler özelinde alelhusus arıcılık deyince artık ilimiz ile ait Türkiye genelinde muvaffakiyet örneklerinden bahsedebiliyoruz. Burada GAP İdaresinin vermiş olduğu proje desteği çokça majör ve manalı. Bizde valilik olarak ve buradaki arkadaşlarımız ile alay malay projeye bindi sağladık. Alelhusus arıcılıkla ilgili bu yapılan çalışmaları çokça manalı ve yüce buluyorum ve bunlarında henüz da geliştirilerek çabucak bölgemiz açısından değil ülkemizde heybetli bire bir istihsal noktası olması yönünde birlikte elan efdal hız sarfiyat edeceğimizi şimdiden izhar etmek istiyorum. İlimizin arıcılar birliği temaşa fail başkanımız bu konuda yapılan gelişigüzel cins çalışmanın, temas tür hareket ve değişime şimdiden katkı sunacağına ve sunduğunu dahi belirtmek istiyorum” dedi.

Tarım ve hayvancılıkta özelikle zirai konuda bölgenin yavaş manada potansiyelleri olduğunu tamlayan Ilbay Bilim Adamı, “Bunları tabi büyük sulama projeleri ile gelişigüzel ele alınması gerekiyor. Bunların planlamaları yapıldı. Finansman ile müntesip eksikliklerimiz var. İnşallah önümüzdeki dönemlerde acun de kalan ve önemini birlikte gördüğümüzde tarımsal alanda sulama ihtiyaçlarının toplulaştırma ve tıpkı tekmil problemler ile alay malay ele alınıp bunlarında çözüldüğü benzeri dönemi yaşayacağız. Ülkemiz çok alanda çıktı çoğu sorunlarını arkada bırakmış tıpkısı mutluluk. Türkiye Cumhuriyeti devleti özellikle 21. Yüzyılda Türkiye yüz yılında siftinlik dünyaya inç ısırtacak kalburüstü amal yapıyor. Rastgele alanda inşallah tarımda dahi bu başarıları yakalayacağız ve bu yapacağımız başarılardan Şırnak ilimiz olarak üstelik eğin düzeyde faydalanacağız. İlimiz bundan sonra bölgenin değil Türkiye’nin projektör yıldızı oluyor. Çıktı ilimiz bire bir üretim şehri haline geliyor. İlimiz, imdi bir enerji şehri haline geliyor, ilimiz festival şehri, spor şehri, hars şehri ve müzakere şehri. artık bizi izleme etmeye devam edin diyoruz. Şırnak gündemi çokça çalışır edecek diyoruz. Amma güzellikleri ile iyilikleri ile çalışır edecek” diye niteleyerek konuştu.

GAP İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral ise, 30 yılı fazla ayrımsız süredir bölgede iktisadi ve sosyal kalkınma hesabına yüce çalışmaları yereldeki paydaşlarıyla beraber yürüttüklerini söyledi.

Share: