Sinop’ta selzedeler amacıyla yapılan TOKİ konutlarının yüzde 95’i tamamlandı

Sinop’un Ayancık ilçesinde Şişman Bölük İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından selzedeler amacıyla inşa edilen konutların yüzdelik 95’lik bölümü tamamlandı.

Kentte güzeşte yıl 11 Ağustos’ta meydana gelen hâkim felaketinin peşi sıra Ayancık ilçesinde selzedeler için nesir edilen konutların yapımı sürüyor.

Sel nedeniyle evlerini kaybedenler için kaza merkezinde nesir edilen 80 hane tamamlanma aşamasına geldi.

Ayancık Kaymakamı Recep Hasar, AA muhabirine, güzeşte yılki felakette 16 kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı.

Sel sularının özellikle Babaçay köyünde haddinden fazla kısık mağduriyete illet olduğunu vurgulayan Hasar, devletin afetinin derhâl ardından tüm imkanları ve bilcümle kurumlarıyla bölgeye gelerek vatandaşa kirlenmek için iri çaba gösterdiğini anlattı.

Evleri yıkılan ve sakil hasar görüp boşaltma yapılmak zorunda kalanlar amacıyla nesir edilen bakir konutların tamamlanmak için olduğuna dikkati çekici Hasar şöyle devam etti:

“Facia sonrası Cevizli Mahallesi’nde 80 afet konutu projelendirildi. Konutların 32’si 3+1, 48’i ise 2+1 adına planlandı. Kıran konutları yüzde 95’in üzerinde tamamlandı. Vatandaşlarımız konutlara yerleştiği ahit beğenilen malzemenin kalitesini, yapılan işçiliğin hangi kadar iyicene olduğunu kendileri görecek. Geçen hafta belde düzenlemesine başlandı, bu icraat bitmeme ediyor. Geçici akseptans aşamasına geldik.”

Hasar, sanayi sitesindeki eskimemiş hareket yerlerinin nesir sürecinin da devam ettiğini dile getirerek “Endüstri sitesinde üstelik fiziki gerçekleşmemiz yüzdelik 95 seviyesine geldi. Betonlarımız atılıyor. gelişmemiş eksiklikler kaldı. Dört blok ve 56 dükkandan oluşan endüstri sitesi esnafımıza teyit ederek Ayancık’ın gelişmesine, ilerlemesine katkıda bulunmuş olacağız. Bir yıl kabil güdük sürede icraat bu seviyeye geldi. Yeryüzü kısa sürede hizmete alacağız.” ifadesini kullandı.

Share: