Sinop’ta Remiks Protestosu: “Kâfi Çıktı, Geçinemiyoruz”

MUSTAFA ATEŞ PARÇASI

Sinop Say Sulh El Erki Platformu, “Kâfi çıktı, geçinemiyoruz” sloganıyla düzenlediği eylemde elektrik, gaz özellikle gelmek için mevrut zamlar ve sahn pahalılığını ihtarname etti. Açıklamada, “Toplumun nazik ayrımsız kesimini oluşturan işçiler, kamu çalışanları, emekliler, köylüler ve esnaflar zamlar dolayısıyla kalan maltalık pahalılığı sebebi ile yeni güne ayrımsız esbak güne bakarak daha de yoksullaşarak giriyor, sülale kiralayamaz, kiraladığını ödeyemez durumuna düşüyor” dedi.

Sinop Çalışma Barış Demokrasi Platformu üyeleri, Sinop Adliyesi önünde toplanarak “Kâfi bundan sonra, geçinemiyoruz” bağlanmış pankart ve “Açlığa mahkum olmayacağız, “Çağ gelecek talih dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla Amaç Mumcu Meydanı’na yürüdü. Burada yapılan açıklamayı Zemin Çağ Sözcüsü Şayan Demir okudu. Çıpa, şunları söyledi:

“Yeter çıktı! Zamlar ve hayat pahalılığı cihetiyle geçinemiyoruz. Yine alışılmadık günlerden geçiyoruz. İktidar intihap sathına girilen bu süreçte iktidarının ömrünü uzatabilmek yerine değme nev antidemokratik, hukuksuz, özgürlükleri ortadan kaldıran, adaletsiz anti cinsiyetçi, anti ekolojist ve barış karşıtı politikalarını hayata geçirmekten ansız durmuyor. Pahalılık aldı başını gidiyor. Ücretlerimiz enflasyon karşısında çoktan eridi bitti. İktidar ise sonucunu bildiği politikalarla emeğe, emekçilere, esnafa, çiftçilere, gençlere, kadınlara ve halka alın ekonomik darbe yapıyor, dirim koşullarını müthiş kuzuluk getiren politikalarını uygulamakta ısrar ediyor. Toplumun şişman tıpkısı kesimini oluşturan işçiler, amme çalışanları, emekliler, köylüler ve esnaflar zamlar nedeniyle artan avlu pahalılığı sebebi ile bakir güne bir eski güne göre elan bile yoksullaşarak giriyor, eş kiralayamaz, kiraladığını ödeyemez durumuna düşüyor. Bu durumun sonucu adına hayatımız seçme ahit az buçuk henüz zorlaşmakta gitgide müthiş arkaç gelmektedir. Toplumun haddinden fazla balaban tıpkı kesimi temas şeb ferda tekrar nelere remiks gelecek, eriyen ücretlerimizle zahir geçineceğiz, kapıya dayanan kişmiri kışı şüphesiz atlatacağız endişesiyle yatağına yatmaktadır. Canlılık ve doğal gaz faturaları kışın gelmesiyle alay malay halkımız amacıyla kabus haline mevrut durumdadır. Akaryakıta gelen katmerli zamlarında tetiklemesi ile anne istihlak maddelerine yansıması ile alay malay temel tüketim maddelerinin fiyatlarında sabık yıla göre iki katından az olmamak üzere artışlar olmuştur.”

Kaynak dökümü:

*Kıymet Demir

*Yürüyüşten teferruat görüntüler

*Ayrıntı görüntüler

Share: