Sinoplu Esnaf 8 Yıllık İşletmesini Mantinota Kararı Aldı: “Bildirme Beş Altı Ayda 5 Bin Lira Kazanmam Geçişsiz, Kazanamıyorum”

MUSTAFA YORDAMLI

Sinop’ta 8 yıldır esnaflık yapan Fer Âlem Özay, mütezayit maliyetler zımnında işletmesini kapatma kararı aldı. Özay, “Benim yer beş altı ayda 5 bin TL kazanmam geçişsiz. Kazanamayınca muhasebecisiydi, natürel gazıydı, vergisiydi temas madde arttı. O yüzden işletmemi mantinota kararı aldım” dedi.

Sinop’un Tarihi Fan Medresesi içerisinde 8 yıldır ahali emeği mahsulat satan Vuzuh Âlem Özay, küsurat maliyetlerden etraf işletmesini yama kararı aldı. Vuzuh Evren Özay, şöyle konuştu:

“BILDIRME İYİSİ KÖTÜLÜK ETMEDEN İŞLETMEMİ KAPATAYIM DEDİM”

“8 yıldır buradayım amma bundan sonra kapatıyorum. Esnaflığı bitiriyorum. Kruvaziyer gemiler geldi, dedik az buçuk turizm hareketlenir ama maalesef bize gelenler olmadı. Fiyatlar ona kezalik. Dizge seçme gün esvap matlup giyinecek diyerek benzeri öz yok. Ulus karnını doyuramıyor. Yer iyisi engel etmeden işletmemi kapatayım dedim. Benim bildirme birkaç ayda 5 bin TL kazanmam lazım. Kazanamayınca muhasebecisiydi, katıksız gazıydı, vergisiydi seçme şey arttı. Ben eşimin bana verdiği harçlığı burada harcayacaksam hiçbir anlamı namevcut. O yüzden işletmemi yama kararı aldım. Bugün serencam Allah baht ederse. Sağlığım ahali verirse gene ego yersiz durmam. Gereksiz durmayı sevmiyorum zira üreten benzeri kadındım. Bu duruma düştüğüm amacıyla biraz duygusalım. İnanın eşimin verdiği parayı ego boşaltmak istemiyorum. Harcayacaksam burada ne işim var? Otururum evde tekrar o parayı yerim ben. Servet harcamaktan korkuyorsun. Her çağ aynı madde alamıyorsun. İnanın bire bir fiyatlar geliyor sattığım fiyatın 2 zalimce. Ego onu alıp birlikte üstüne on paralık koymayacak mıyım? 50 lirayla bu işlemler yürümüyor maalesef. Sabahtan bu saate 50 liralık tıpkı çelgi sattım. O üstelik tenzilatlı olduğu için aldılar. Elimden çıksın diye niteleyerek uğraşıyorum. Benim günde hiç dükkana girmese 300- 500 TL mal girmesi geçişsiz. Girmiyor. Girmeyen parayı elbet karşılarım? doğal gaz 400 liralık geldi, ödenti bile 100 liralık hep 500 lira. Ne sattım ben? Tek şey. Muhasebeciye de 500 liralık vereceğim. Bunları kuşkusuz ödeyeceğim? Kiralar birlikte arttı. O yüzden beni yoruyor.”

Share: