Sıla Şentürk’ün katil zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’bile 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Fert Gökçek’in “kasten ve canavarcasına hisle çocuğu kasten katil” suçundan ağırlaştırılmış hayat boyu delik cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesindeki davanın önceki duruşmasına, maznun Hüseyin Duygusal Gökçek mevkuf bulunduğu Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün üstelik hazır bulunduğu duruşmada, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının katılım talebi murafaa heyetince akseptans edildi.

Sanık Hüseyin Birey Gökçek, ifadesinde, olay günü beraber yaklaşmak için anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, hasetlik zımnında aralarında ağız dalaşı çıktığını argüman ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

Mahkeme başkanının iddianamede geçen “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak masraf mi?’ şeklinde internetten arama yaptığı” bilgisine müteveccih sorusuna maznun Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, mikro dışındaki ayrımlı sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Baba Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk de kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın tekmil anlattıkları yalandır. Sürekli bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme kabil bire bir niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların dahi ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, görüngü günü evde olduğunu vurgulayarak, “Eve kuşkusuz girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diyerek gürültülü duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O bile ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Henüz bilahare hariç çıkıp müzaheret istedim.” diyerek konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın yeryüzü yoğun cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, maznun Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tıp Büro Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tababet Takım Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesinin ölü açımı raporlarına meydan veriliyor.

Sanık için Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince sunulan “beyin sağlığı tamlık” raporunun üstelik düz aldığı iddianamede, Gökçek üzerine “kasten ve canavarcasına hisle çocuğu bilerek kanlı” suçundan ağırlaştırılmış vücut boyu mapus cezası murat ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak masraf mi” şeklinde internetten arama yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, kıya öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye dönük eylemlerine meni edilen iddianamede, daim araç muhavvil sanığın, alıcı ve aynı taşıt cihazlarının görüntü almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Yalı Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Fert Gökçek, Ordu-Giresun Hava Meydanı essah yakalanmıştı.

Hüseyin Birey Gökçek, mağdura müteveccih “tensel sömürme ve kişiyi hürriyetinden yoksun tezyit etmek” suçlamasıyla benzeri davadan daha yargılanıyor.

Share: