Siirt’te devletten hibe desteği kayran dinç çiftçilere küçükbaş efsanevi dağıtıldı

Siirt’te “Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Ağyar Projesi” kapsamında atıfet kazanan güre çiftçilere küçükbaş efsanevi dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının Rustik Kalkınama Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında ekincilik ve gıda alanında eğitim bilimi görmüş gençlerin üretim yapmaları amacıyla muteber projeden yararlanan 11 girişimci arasındaki temsili 2 kişiye küçükbaş efsanevi verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Eruh ilçesinin Bayramlı köyünde planlı törene deli dolu bağlantıyla katıldı.

Hibe desteği alan girişimcileri tebrik kartı fail Kirişci, projenin artağan rüşvet getirmesi temennisinde bulundu.

Kirişci, proje yardımıyla aksine göçün artacağını, kentten kırsala bu sefer sağlıklı tıpkısı dönme olmasını arzu ettiklerini belirterek “1994 yılında terörden ufuk boşalmış olan amma 2005 yılına kadar dahi bu halini korumuş olan bu bölgenin yeniden dönüşe açılması, yerleşime açılmış olması beni aşağı çok mutlu etti.” dedi.

“Sen üret yeter” diye niteleyerek bire bir sloganları olduğunu anımsatan Kirişci, “Biz üreticiye ‘Sen üret gerisini alçalma etmeyin.’ diyoruz. Bu kardeşlerimizin şahsında üretmeye değişmeyen veren kardeşlerimizin tamamının kazançlarının artımlı olmasını diliyorum. Bu projenin kapsamını biraz elan uzun uzadıya daha serbest bire bir kesime bu imkanı inşallah sunmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

Diğer konuşmacılar

Eruh Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir birlikte desteklerinden ekolojik ortam Bakanlığa teşekkürname ederek projenin rustik kesimi elan de gelgelli hale getireceğini, özelde Siirt’e genelde dahi ülkenin kalkınmasına vesile olacağını söyledi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ergün Demirhan bile tarımsal eğitim bilimi almış kişilerin başvurabildiği yüzde 100’ü teberru olan programdan 11 projeye 1 milyon 100 bin teklik destek verildiğini aktardı.

Destekten yararlanan tarım mühendisi Gülperi Çelik dahi yıllar önceki barhana ettiği köyüne dönerek baba mesleği hayvancılığı sürdüreceğini belirterek “Eğitimim zımnında şehirde yaşıyordum. Destekle gelişigüzel köye yerleştim. Babamla hayvancılık yapıyorum. Projeyi duyduğumda hemencecik başvurdum. Onaylanan proje ile ağababa mesleğini sürdüreceğim. Bodur vadedeki hedefimiz efsanevi sayısını bırakmak, detaylı vadede dahi benzin sağma ve ağızotu makineleri alarak köyde kom kurmak istiyorum. Kendimi bu alanda elan de geliştireceğim.” ifadesini kullandı.

Proje kapsamında destek düzlük kültür mühendisi Mervan Çelik birlikte emeği geçenlere teşekkür etti.Share: