‘Sıcak kaplıca kadar icraat arabozan hastalığı şikayetini artırabilir’

Ruh ve Huy Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Alper Yavuz, çok sık tanıdık aynı hastalık olan varisin nedeninin mecmu olarak bilinmediğini söyleyerek, “Hastanın sülale hikayesi olması, teferruatlı müddet ayakta veya oturarak gelişmemiş himmet, hamilelik dönemleri ve bazen hormonal tadilat da arabozan hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Antrparantez ısıdam havayla alay malay damarlar daha görünür arkaç gelebilir. Hamam fistül gibi icraat oyunbozan hastalığı şikayetlerini arttırabilir” dedi.

Liv Hospital Ankara Kalp ve Huy Cerrahisi Prof. Dr. Alper Gürbüz, ciltte sâdır ve bombe oluşturulan damarların varisin habercisi olabileceğini dile getirdi. Prof. Dr. Yavuz, ” Varis, toplar yaradılış hastalığıdır ve bu damarların görevi bacaktaki beyin kalbe anlayışsız götürmektir. Çok sık görülen bire bir hastalık olan varisin nedeni cümle kendisine bilinmemektedir. Hastanın karı hikayesi olması, mufassal müddet ayakta veya oturarak yerli çalışma, gebelik dönemleri, ara sıra hormonal değişiklikler varis hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Ordubozan hastalığına yapılacak önce işlemlerden biri göl ayağı damarları üzere ultrason (doppler) yaptırmaktır. Bacakta, bağırsak kısımda çok daha cesim külfet damarlar mevcuttur. Bu damarın durumunu banko çakmak isteriz. Ultrason bize ince bilgelik verir. İçteki esas damarlarda bile genişleme ve işlev kaybı (çöz varis, venöz yetmezlik) varsa hastalarımıza varis çorabı ve kâh soy yardımcı ilaçlar önerebiliriz. Bazı hastalarımızda üstelik operasyon gerekebilir” diye konuştu.

‘KISA MÜDDET SONRALARI GÜNCE HAYATLARINA DÖNEBİLİRLER’

Bazen hastalara ameliyat önerildiğini tamlayan Prof. Dr. Alper Yavuz, operasyonlarda ciltten şişkin duran varislerin hoşur kesiler ile temizlenmesi ve cilt altında seyreden günübirlik tafsilatlı damarların fek edilmesi işlemleri yapıldığını kaydetti. Prof. Dr. Gürbüz, değme tafsilatlı damarın nakız edilmesi amacıyla değişik yöntemlerin kâin olduğunu anlatım ederek, “Tutkun yöntemler ile tedaviler sonuç yıllarda sıklıkla yapılmaktadır. Hastalar sınırlanmış yöntem sonrası bir dönme taburcu olup kısa müddet bilahare günce hayatlarına dönebilmektedirler. Sınırlı formül seçkin züğürt için akıllıca olmayabilir. Alışılmış ameliyatlar hala gâh hastalar amacıyla kullanılmaktadır. Alelhusus çokça genişlemiş damara sahip hastalarda yeğleme edilir. Bu kararlar ultrason ile elde edilen bilgilere göre verilir. Ciltte sâdır daha yoz kılcal varisler için ise enjeksiyon ve yakma tedavileri yapılabilir. Bu tedavilerde ilaçlar enjekte edilerek zahirî damarların kaybolması amaçlanır. İlaçlar nakit halde yahut köpük halinde uygulanabilir. Poliklinikte yapılan ve günce hayatınızı etkilemeyecek tedavilerdir. Genelde seanslar halinde yapılır. Bilcümle kılcal varislerin namevcut olması seçme ahit olmayabilir. İşlem sonrasında varislerde yineleme yahut eksantrik bölgelerde tafsilatlı müddet sonradan eskimemiş varislerin ortaya çıkması görülebilir” dedi.

‘HAREKET AZ ÇOK ÖNEMLİ’

Prof. Dr. Yavuz, ordubozan ameliyatının temas zaman uygulanabilen ayrımsız operasyon olduğunun söyleyerek, iğne tedavileri ve yakma tedavilerinde ise tercihen şita aylarında elan fazla uygulandığını belirtti.

Prof. Dr. Gürbüz, “Bu süreçte debi az çok önemlidir. Yürüyüş, hafif koşular, yüzme ve çiftteker gibi sporlar önerilir. Bölüm içerisinde bacakların üst kaldırılıp dinlendirilmesi de hayır olur. Yunak havaların gelmesiyle alay malay damarlar elan görünür ağıl gelebilir ve şikayetler artabilir. Bu kabil durumlarda antipatik ovuşturma ve soğuk akarsu ile duş ahzetmek rahatlatıcı olabilir. Sıcak fistül üzere icraat şikayetleri artırabilir. Doktorunuz varis çorabı önerdiyse, sabah yataktan kalkmadan önce giyilmesi, cümle günün ordubozan çorabı ile geçirilmesi ve akşam yatarken çıkarılması önerilir. Zaman içerisinde gine giyilmeden evvel bacaklar havaya kaldırılarak dinlendirilmeli ve sonrasında varis çorabı giyilmelidir. Alelhusus ince yolculuklar kabil hareketsiz kalacağınız durumlarda bacaklar sıklıkla akım ettirilmeli, mümkünse hasis yürüyüşler yapılmalı ve bacaklar havaya kaldırılmalıdır. Varis çorabı kullanan hastaların pekâlâ çoraplarını eğlenceli aynı şekilde giymesi önerilir” diye konuştu.

Share: