“Seyahatsever” çoluk çocuk Bolu ve Karabük’ü geziyor

MEHMET EMİN YAVUZ/ORHAN KUZU – Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının (GSB), gençlerin GSB yurtlarında ücretsiz konaklamasına imkan sağlayıcı “Seyahatsever” projesi kapsamında Bolu ve Karabük’e gelen çoluk çocuk, tarihi ve turistik yerleri geziyor.

Bu yıl yaz tatilini gezi ederek kılmak talip 18-30 yaş arası çoluk çocuk amacıyla uygulamaya konulan GSB yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından 5 haftada Bolu’da 470, Karabük’te 209 öğrenci yararlandı.

Bolu’ya gelen çoluk çocuk, kentin tabii güzelliklerini ve turistik yerlerini geziyor. Osmanlı kasabaları Mudurnu ile Üzüntülü ilçelerindeki tarihi yapıları rüyet imkanı bulan gençler, doğal güzellikleriyle adlı Azmak Beğeni Parkı ile Abant ve Yedigöller milli parklarında keyifli kânunuevvel geçiriyor.

Çoluk Çocuk, görüşme ettikleri yerlerde hatıra fotoğrafı çektiriyor, yöresel ürünlerin satıldığı yerlerden alışveriş yapıyor.

Karabük’e gelen gençler ise özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde düzlük düzlük Safranbolu ilçesinin tarihi ve turistik yerlerini geziyor.

Tarihi çarşı ve İncekaya Kanyonu üstüne yapılan kadeh azimet terasını musahabe edenler, dernekevi ürünler satın alıyor, gittikleri yerlerde foto çektirerek gezilerini ölümsüzleştiriyor.

“Bolu’ya bandaj gösterişli”

Bolu Cahillik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, AA muhabirine, proje kapsamında Türkiye’nin hep illerinde gençlerin yurtlarda ücretsiz konakladığını, konaklama süresinin 3 günden 5’e çıkarılmasının olumlu denk bulduğunu söyledi.

Güler, proje kapsamında gençlerin yurtlarda ücretsiz konaklama imkanıyla gittikleri illerin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettiğini kaydetti.

Doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’ya kırıcı deste olduğunu nâkil Güler, “Bolu’birlikte İzzet Baysal Kız Yurdu ve Hattat Sakıncasız Barın Koca Yurdunda kısaca 470 öğrencimizi ağırladık. Rezervasyonlar devam ediyor, bu benzer artacaktır.” dedi.

Güler, kamu personelin sülale sıcaklığında bakım verdiğini dile getirerek, gençleri Bolu’nun güzelliklerini görmeye nida etti.

Çoluk Çocuk uygulamadan kıvançlı

Ankara’dan gelen Nagihan Arınmış, Abant İzzet Baysal Üniversitesinden mezun olduğunu, proje kapsamında arkadaşlarıyla Bolu’yu gezmeye geldiklerini söyledi.

Arınmış, doğayı çokça sevdiğini belirterek, “Bolu’bile gezilecek haddinden fazla vadi var, huy harikası bire bir meydan. Azmak’ü haddinden fazla sevdik. Piknik ika imkanı bulduk. Bu uygulama olmasaydı Bolu’ya gelemezdik.” dedi.

İstanbul’dan mevrut Bonkör Çoraklı da kaldıkları yurdun çokça domuzuna olduğunu, hiçbir ağırlık yaşamadıklarını anlattı.

Abant, Gölcük ve site merkezini gezdiğini, Bolu’yu çok beğendiğini dile getiren Çoraklı, herkese buradaki güzellikleri görmeyi önerdi.

Kocaeli’den Recep Nurbaki Entelektüel ise uygulamadan duyduğu memnuniyeti rapor ederek, Gölcük ve Abant’ı ülfet ettiğini kaydetti.

“Gençlerimiz değişik illerdeki güzellikleri görüyor”

Karabük Bilgisizlik ve Spor Müdürü Ateşin Yiğitlik, uygulamanın gençlerin ayrımlı illeri gezmelerine imkân sağladığına dikkati çekti.

Cesaret, Safranbolu’ya sunma mail ev olması dolayısıyla İsmail Necati Mevla Yurdu’nda gençlere bakım verildiğini belirterek, “Gençler Karabük’ü, Safranbolu’yu, Yenice’yi, Ovacık’ı, Eflani’yi görüp konaklama imkanına eş. Şu anne kadar uygulamadan 209 gencimiz yararlandı. Biz yerelde ‘Gençlere ayar, değme şeye derece’ sloganını kullanıyoruz. Projeyle gençlerimiz farklı illerdeki güzellikleri görüyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: