Sevimsiz havalarda milyonluk atlara hakeza bakıyorlar

Sevimsiz havalarda milyonluk atlara hakeza bakıyorlar

Uzmanından at bakımı konusunda uyarılar

Beygir Antrenörü Amaç Karaman:

“İngiliz atları, Gündüz Feneri atlarına göre soğuk havalara karşı elan dayanabilen olarak biliniyor”

ESKİŞEHİR – Havaların soğumasıyla birlikte alelhusus konkur atlarının hizmet süreci karşı konuşan Atlama Beygiri Antrenörü Garaz Karaman, “Tıpkı atın günde antrenman öncesi ve sonrası kalkışmak üzere en birkaç 2 misil zeamet edilmesi ve tagaddi düzeni önemlidir. Hususi efor sarfiyat ettiklerinden periferi yarış tayları için ek gıda yemleri verilmesi ve mevcut yeminin akla yatkın planlanması gerekiyor” dedi.

Eskişehir’birlikte yarış atlarının yoğunlukta bulunduğu aynı çiftlikte at antrenörlüğü ve binici eğitmenliği özne Meram Karaman, havaların soğumasıyla gelişigüzel atlar için yapılması gerekenlerden bahsetti. Ilkin yarışlar için hazırlanan ve fiyatı milyonları bulan atlara özel hizmet yapılması gerektiğini belirten Karaman, ilgi edilmesi gerekenlere dahi değindi. Atlar üzere önemli olan noktanın tımar ve yem konusu olduğunu anlatım fail Karaman, alelumum ahali ortada bildik ve aktarlardan alınan gıda maddesinin birlikte yer aldığını söyledi. Karaman, itici havalarda hariç çıkarılan zooloji için “blanket” denilen örtünün kullanılması gerektiğini da vurguladı.

“Yarış atlarında Avrupa yemleri kullanılıyor”

Aktarlarda satılan ve melas yerine tanıdık besin maddesi hakkında dahi mütekellim Karaman, “Atların mukannen periyotlarla bakımlarının yapılması gerekiyor. Arz önemlisi zeamet ve yem konusu. Bire Bir atın günde egzersiz öncesi ve sonrası girmek üzere bildirme bir iki 2 el tımar edilmesi ve beslenme düzeni önemlidir. Hususi efor sarf ettiklerinden ekolojik ortam konkur tayları için ekleme besin yemleri verilmesi ve bulunan yeminin akilane planlanması gerekiyor. Halk beyninde geçer, aktarlardan alınabilen melas diyerek bilinen benzeri azık var. Pancardan elde edilen al tıpkısı muhteva. Bunu kasem içine dahil edebiliyoruz ve antrparantez yeregeçen, elma kabilinden besinleri bile vitamin için kullanabiliyoruz. Antrparantez yarışma atlarında Avrupa yemleri kullanılıyor. Sonunda yarışma atlarının hususi mineral ve vitamin kayıplarını tekrar alabilmek amacıyla” ifadelerini kullandı.

“Atlar soğuk havalarda üşümemek üzere tüylerini uzatırlar”

Sevimsiz havalarda dışarı çıkartılan atlara yapılması gerekenlere üstelik değinen Karaman, konuyla ait namına şunları söyledi:

“İngiliz atları, Arap atlarına göre antipatik havalara cebin elan dayanabilen kendisine biliniyor. Fakat adam kadar düşünülebilir. Atlar sevimsiz havalarda üşümemek amacıyla tüylerini uzatırlar. Tabiatıyla ki soğukta bırakmamak lazım. Dışarıda bekleyeceği antlaşma üstlerine blanket dediğimiz kışlık örtülerini örterek çoğaltmak gerekiyor, o dahi sunma aşkın 1-2 saat.”

“Onlara çokça hususi bakıyoruz”

Günlük at bakımı üzerine bilgiler veren çiftlik sahibi Yunus Işlek ise, “At bakımlarında günlük adına sabah saat 07.00 civarlarında otunu arpasını veriyoruz. Öğlen 13.00 civarlarında yeniden beslenmesini sağlıyoruz. Akşam 19.00-20.00 civarlarında gene arpa ve otunu veriyoruz. Günlük bile en beş altı 1 kat dahi olsa tımar edilmesi at üzere gür tamam. Buradaki atların kâffesi damızlık ve yüklü atlar. Mart ayı esasen itibaren yavrulamaya başlayacaklar. Onlara haddinden fazla özel bakıyoruz. Anlattıklarımızın dışında havucunu, Avrupa yemini, arpasını, yulafını değişik veriyoruz” diyerek konuştu.

Share: