Serencam zaman haberi | Rusya Izzet Başkanı Putin, UAEA Başkanı Grossi ile bir araya geldi”Değme ant barışsever nükleerin faydalarına tamlık devletlerin eşit erişimi olduğunu…

– Rusya Fehamet Başkanı Putin, UAEA Başkanı Grossi ile tıpkı araya geldi

“Değme devir barışçıl nükleerin faydalarına mecmu devletlerin denk erişimi olduğunu savunduk”

MOSKOVA – Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi ile ayrımsız araya geldi. Putin, “Rastgele devir barışçıl nükleerin faydalarına birlik devletlerin kıymet erişimi olduğunu savunduk” dedi.

Rusya’nın Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nin eksiksiz mülkiyet haklarına el koymasının ardından Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi, Ukrayna’nın başkenti Kiev’dahi Ukrayna Fehamet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin ile benzeri araya geldi. Görüşmede, Zaporijya Çekirdeksel Santral’indeki nitelik ele alındı.

“Temas antlaşma barışçıl nükleerin faydalarına tüm devletlerin değer erişimi olduğunu savunduk”

Putin görüşmede yaptığı konuşmada, “Ajansın kuruluşundan bu yana, Rusya değme zaman ajansı desteklemekle kalmadı, ayrımsız zamanda ajansın temellerinde düz aldı. 1957’den beri ajansın çalışmalarını temas ant destekledi. Bu güne büyüklüğünde ajans zarfında etken adına akım ediyoruz. Ajansın kendini adadığı davaya balaban ehemmiyet veriyoruz. Seçkin devir barışsever nükleerin faydalarına eksiksiz devletlerin bedel erişimi olduğunu savunduk. Bunu elan geçmiş savunduğumuz üzere deminden da savunuyoruz. Duruşumuz askeri nükleer teknolojilerin yayılmasını sınırlamak üzere her şeyin yapılması gerektiğidir. Bildiğiniz kabilinden Rusya’da sefine inşası, nükleer kımıldatma sistemleri ve ilk yüzen nükleer santraller geliştiriyoruz. Genel namına Rusya, çekirdeksel gelişme alanında dünyada lider konumdadır” dedi.

“Nükleer operasyon politize ediliyor”

Rusya’nın yararlı çekirdeksel faaliyetlerinin politize edildiğini söyleyen Putin, “Fakat bugün nükleer faaliyetle angajmanlı rastgele şeyin taşkın ve bati tıpkı şekilde politize edildiğini görüyoruz. Fakat, sizin çabalarınız sayesinde, bu konudaki tam söylemleri azaltabileceğimizi ve bu alanda acun sahnesinde meydana mevrut mecmu türbülansa ve karmaşık süreçlere karşın bu hareketlilik ve işbirliği alanını normale döndüreceğimizi umuyoruz” dedi.

Zaporijya Nükleer Santrali’nde yaşanan süreçle ilgilendiren dahi kısa benzeri açıklama yapan Putin, “Zaporijya Nükleer Santrali etrafındaki durumu gelişigüzel şeyiyle biz bile tartışıyoruz. Gelişigüzel koşulda diyaloğa açığız” ifadelerini kullandı.

Share: